18 Nisan 2017

Yatırımcılar Oldukça Temkinli Görünüyor

Amerika Birleşik Devletleri ve Çinli liderler arasında yapılacak olan görüşmeler, yarın itibari ile başlayacak. Bu görüşmelerde ne gibi kararların alınacağı ve alınan kararların yatırım sektöründe ne gibi sonuçlar doğuracağına yönelik farklı beklentiler ortaya çıkarken, yatırımcıların her ihtimali düşündükleri ve bundan dolayı da temkinli adımlar attıkları, piyasalarda gözlenmiştir.

Bilindiği üzere, Çin hisse senedi piyasasında Asya borsalarının ciddi bir yükselişi söz konusudur. Durum böyle olunca, yükselişe paralel olarak yatırımcılar ciddi kazançlar elde ettiği de bilinmektedir. Fakat, yarın yapılacak Amerika Birleşik Devletleri ve Çinli yatırımcıların görüşmelerinde, çıkacak kararlardan büyük endişe duyuluyor.

Geçtiğimiz günlerde Çin tarafından Shenzen’e benzeyen ve yeni bir kalkınma bölgesi olarak faaliyete geçireceği bölge hakkında açıklama yapması ile birlikte, hem Çin borsaları hem de inşaat şirketlerinin borsada işlem gören hisse senetlerinde en az yüzde onluk bir artış meydana geldi ve borsada ulaşılan bu değerler, şirketlerin bu zamana kadar ulaştıkları tavan noktalarıdır. Güncel borsa verilerine bakıldığında, Shangai bileşik endeks oranının ise yüzde birin üzerine çıktığı görülmektedir.

Toplantıda bir araya gelecek iki lider, ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve gelmesinin ardından ilk kez resmi bir şekilde karşı karşıya gelecek. Aynı zamanda, gündemde düzenlenecek olan toplantının, dünya ekonomisi açısından da büyük bir öneme sahip olduğundan söz ediliyor.

Yarın başlayacak olan bu kritik toplantı, Cuma gününe kadar devam edecek ve toplantıda ağırlıklı olarak konuşulacak konuların ticari işlemler ve güvenlik konularından oluşacağı tahmin ediliyor. Her ne kadar Amerika Birleşik Devletleri’nin silah endüstrisi gelişmiş olsa da, Kuzey Kore’nin nükleer silah ve füze denemeleri, Amerika Birleşik Devletleri’ni ciddi anlamra rahatsız etmişti. Gerçekleşecek olan toplantıda, yüksek bir ihtimalle bu konunun da ele alınacağı tahmin ediliyor.

Dolar’da Değer Kaybı Devam Ediyor

Tüm yatırımcıların ilgi odağı olan yen, bugün de Dolar’a karşı üstünlük kurmaya devam etti. Dolar’ın yen karşısında 110.27’ye kadar gerilediği, ancak seansların kapanışına yakın bir zaman kala, 110,91 seviyelerine ulaştığı görüldü. Toplantının ardından yatırımcıların izleyeceği politikalar, Amerikan Doları’nda ne gibi etkiler ortaya çıkaracak, bunun anlaşılması için hafta başının beklenmesi gerekecek.

Etiket

Benzer Konular