17 Nisan 2017

Türkiye'de 3 Milyon Kadın İstihdamı Bekleniyor

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGIDER) Başkanı olan Sanem Oktar, yaptığı açıklamalarda 2020 yılına kadar yaklaşık olarak 3 milyon kadının istihdam edileceğini beklediklerini söyledi.

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGIDER) Başkanı Sanem Oktar, New York’ta düzenlenmiş olan ‘’Geleceğin Kadın Liderleri Projesi’’ toplantısında, ilk olarak KAGIDER’den bahsetti. KAGIDER, 2002 yılının Eylül ayında 37 kadın girişimcinin destekleri ile kurulmuştu. Kurulumundan itibaren birbirinden farklı projeler ile gündeme gelen KAGIDER, bu istihdam alanlarının kadın girişimciler tarafından daha da genişletileceği yönünde çalışmalarda bulunuyor. Yaptıkları çalışmaları da ‘’Geleceğin Kadın Liderleri Projesi’nde dile getiren Sanem Oktar, 2020 yılına kadar gerçekleştirdikleri çalışmalar sonucunda yaklaşık olarak 3 milyon kadın istihdamı olacağını belirtti.

Oktar, açıklamalarına devam ederken, söz konusu olan beklentilerin kolay bir şekilde gerçekleşmeyeceğini ve bunun da farkında olduklarını belirtti. Açıklanan hedeflerin gerçekleştirilebilmesi için KAGIDER tarafından geliştirilen çok özel stratejiler olduğu da belirtildi. Oktar, stratejileri arasında kadınların eğitimlerini, akıl hocalığı yapmalarını, iletişim konusunda onların geliştirilmesi ve her şeyden önce de kadın girişimcilerin birbirlerine olan desteklerini arttırmaları gerektiğini belirtti.

Oktar’ın yaptığı analizlere bakıldığı zaman, Türkiye’de erkek ve kadınların ekonomiye olan katkılarının eşit bir hale gelmesi halinde, kişi başına gelirin %33 artışa geçeceğini de belirtti. Yaptığı açıklamalar ile salonda hayretler içerisinde dinlenen Oktar, bu zamana kadar destek verdikleri kadın girişimciler hakkında da bir sunumda bulundu.

Kapanış konuşmasında da çarpıcı konuşmalara imza atan Oktar, Türkiye’de kadın istihdamında %7 artış olması halinde, yoksullu verilerinin %15 daha az olacağını işaret etti. Ayrıca, Türkiye’de kadın istihdamı oranının da %27 olduğunu belirten Oktar, sözlerine şu şekilde devam etti.

Etiket

Benzer Konular