17 Nisan 2017

Türkiye Ekonomisine Övgüler Geliyor

Ülkemiz içerisinde ekonomi hakkında ciddi eleştiriler ile karşılaşsak da, Türkiye Ekonomisi’nin sanıldığı kadar kötü bir durumda olmadığı, tam aksine giderek büyüyen bir ekonomi olduğuna dair açıklamalar City of London Başkanı olan Parmley’den geldi. Parmley tarafından yapılan açıklamalarda dikkat çeken bir nokta ise ‘’Türkiye ile İngiltere arasında finansal sektör ilişkilerinin güçlendirilmesi beklentisi içerisindeyiz.’’ Sözleri oldu.

Döviz piyasalarında yapılan işlem hacimlerine bakıldığı zaman, City of London’da gün içerisinde 2.7 trilyon dolarlık işlem yapıldığını görmekteyiz. Dünyanın en büyük finansal merkezlerinden birisi olan City of London Başkanı, Türkiye ile olan ilişkiler ve Türkiye ekonomisi hakkındaki görüşleri ile birlikte, adeta güven tazeledi. Yapılan bu açıklamanın Türkiye ziyaretinden hemen önce yapılması da, akıllara yeni bir anlaşma olabileceğini getirdi.

Parmley tarafından yapılan açıklamalarda dikkat çeken diğer detaylar ise şu şekilde. Parnley ‘’ City of London finans merkezindeki görevim, Londra ve Birleşik Krallık’ta finansal kuruluşların birbiri ile olan ilişkilerinde elçilik yapmak. Türkiye ve İngiltere arasındaki ilişkilerin güçlenmesi ve daha artması adına görüşmeler yapmak üzere önce İstanbul’a ardından da Ankara’ya ziyaret yapacağım. Yapılan tüm eleştirilere rağmen benim incelemelerim Türkiye Ekonomisi’nin aslında son derece canlı ve güçlü bir piyasa olduğudur. Bundan dolayı yıllardır süre gelen Türkiye İngiltere ilişkilerinin devamını sağlamak, ticari faaliyetlere hız kazandırmak istiyoruz.

‘’Önceliğimiz İslami Finans Olacak’’

Parmley, 17 Mart Cuma günü İstanbul’da yapılacak İslami Finans Zirvesi’nde bir konuşma yapacağını da belirtti. Ayrıca Parnley’in açıklamalarında, İslami finansal anlamda İngiltere’nin deneyimleri, Türkiye ve İngiltere arasındaki bağların kuvvetlenmesine de neden olacak şeklinde sözler bulunuyor. Parmley tarafından yapılan bu açıklama, ülkemizde pek bir anlam ifade etmese de, İngiltere’deki bankacılık faaliyetlerine bakıldığı zaman, İslami finansal kuralların ağırlıklı olduğunu görebiliriz.

Parmley tarafından yapılan açıklamalara yönelik gün içerisinde birçok haber gündeme geldi. Bu haberlere bakıldığı zaman, Türkiye ekonomisinin gücünün gerçekten anlaşıldığı, İngiltere’nin de Türkiye’nin içerisinde olduğu durumlara rağmen hedeflerini yakalamasını değerlendirmek ve her iki ülke arasında da güven aşılanması, yeni ticari faaliyetlerin başlatılması ve anlaşmalar yapılması açısından değerlendirmeler olduğunu görüyoruz.

Etiket

Benzer Konular