20 Nisan 2017

Trump Yönetiminin İlk Bütçe Teklifi Açıklandı

Herkes tarafından incelenen Donald Trump, aldığı kararlar ile şimdiden tüm dünyayı şaşırtmış durumda. 2018 yılında ne gibi kararlar alınacağı ve 2018 yılı bütçe teklifi çalışmalarını sürdüren Trump, yaptığı açıklamalarda Savunma Bakanlığı ve Ulusal Güvenlik Bakanlıkları dışındaki tüm federal kurumların harcamalarının ciddi anlamda kesileceği anlaşılıyor.

ABD Kongresi’ne sunulacak olan 2018 mali yılı bütçe önerisi, Beyaz Saray tarafından açıklandı. Bu açıklamada mali bütçenin 2018 yılı içerisinde 1 trilyon 150 milyar dolar olacağı öğrenildi. Trump tarafından hazırlanan metinde, ilk bütçe önerisinin 12 bakanlığın yanı sıra birçok federal kurumun harcamalarının ele alındığı görülüyor. Kısıtlamaya dahil edilmeyen kurumların başında ise Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (EPA), Dışişleri Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı geliyor. Kısıtlamaya gidilecek olan kurumlarda, %31, %29 ve %21 oranında kesintiler bekleniyor.

2018 mali yılı bütçesinin açıklanmasının ardından, Amerika Birleşik Devletleri’nde ciddi tepkiler de ortaya çıktı. Tepkilerin geneli, yapılacak olan kesintilerin, ülkede çalışmakta olan binlerce federalin iş hayatının son bulacağı, iklim değişikliği çalışmaları, okul sonrası eğitimler, kanser araştırmaları, sanat aktiviteleri ve çok daha düşük gelirler ile sağlanan kamu hizmetlerinin de sonlanacağı yönünde oluşmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma ve Güvenliğe Yönelik Finansman Artışına Gidiyor

Trump yönetiminin açıkladığı bütçede, Amerika Birleşik Devletleri Savunma, Ulusal Güvenlik ve Gazi İşleri Başkanlıklarının bütçelerinin sırasıyla %9, %7 ve %6 artış yapılacağı da görülüyor. Bu zamana kadar Trump tarafından yapılan açıklamalara kimse ihtimal vermezken, Trump yönetiminin almış olduğu karar, Trump’ın kararlılığını da bir kez daha gözler önüne serdi. Hazırlanan bütçe önerisine bakıldığı zaman, İsrail için yıllık 3,1 milyar dolarlık destek yapılacağı da görülüyor. İsrail’e verilecek olan destek ise bütçe tasarısında kendisine güvenlik yardımı olarak yer buldu.

Bütçe önerilerine tepkiler sürerken, Trump tarafından da açıklamalar gecikmedi. Trump; ‘’Hazırlanan bütçe, Amerika’yı her şeyin önünde tutmaktadır. İnsanlarımızın ve Amerika’nın güvenliğine öncelik vermemiz, güvenlik olmadan refahın sağlanamayacağının bilindiğindendir.’’ Şeklinde açıklamalarda bulundu. Trump’ın hazırladığı bütçeye en büyük tepki ise, Cumhuriyetçiler tarafından geldi. Yapılan eleştiriler sonrasında ise, yüzlerce kişi sokaklara döküldü.

 

Etiket

Benzer Konular