17 Nisan 2017

Tohum Üretimi ve İhracatında Rekora Gidiyoruz

Türkiye’de tohum üretimi ve ihracatı konusunda açıklanan resmi bildiriye göre, geçtiğimiz yılın tohum ihracatında yüzde 118’lik bir artışın ortaya çıktığı, buna karşılık olarak sertifikalı olarak üretilen tohumların miktarının da 957 bin tona ulaştığı görülüyor.

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Kamil Yılmaz tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’de tohum ihracatında ciddi bir artış olduğu, bu artış ile birlikte de yeni bir rekora imza atıldığı belirtildi.

Geçmiş veriler incelendiği zaman sertifikalı tohum üretim miktarının 2002 yılında 145 bin ton olduğu görülüyor. Aynı rakamlar 2015 yılına gelindiği zaman 896 bin tona çıkmış, 2016 yılında ise daha ciddi bir artış ile 957 bin 925 tona çıktığı görülmektedir. Bu rakamlara ilişkin açıklamalarda bulunan Sayın Kamil Yılmaz, 2002 yılından 2016 yılına kadar geçen süredeki artışın, bir rekor olduğunu ifade etti.

Ülkemizde her ne kadar gündeme gelmiyor olsa da, tohum üretimi çok önemli bir gelir kapısı oluşturuyor. Tohumculuk üretiminde değerlendirilen süs bitkileri ile fidanlarının geçtiğimiz yıllarda istatistiklere eklenmesinin ardından, ihracat rakamlarının da ciddi bir artışa uğradığı görülüyor. Fidan ve süs bitkileri ihracatına bakıldığı zaman, 2016 yılında toplam ihracatın 262 milyon dolar olarak kayıtlara geçtiği görülüyor.bir yıl gecikmeli olarak açıklanan istatistiklere göre, 2015 yılında yapılan toplam ihracat oranının yüzde 70 olduğu görülürken 2016 yılında bu rakamların yüzde 89’a yükseldiği görülüyor.

İthalat Dursa Bile Arz Yeterli Boyutta

Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Kamil Yılmaz, ülkemizde tohumculuk ile iligli en fazla tartışma tahmin edileceği üzere, tohum ithalatında meydana geliyor. Bugünün verilerine ilişkin Kamil Yılmaz’ın yaptığı açıklamalar şu şekilde devam etti.

‘’Şuan güncel verilere baktığımız zaman, Türkiye’de tohum ithalatı sıfır noktasına gelse bile, kendi ihtiyaçlarımızı karşılayacak miktarda tohum arzı yapılacağını görüyoruz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile yaptığımız  çalışmalar ile birlikte bizim birincil amacımız zaten tohum ithalatını en az seviyelere indirmek. Ayrıca, eleştiren kişilerin ithalat ve ihracat rakamlarına bakması doğru olacaktır. Ülkemizde yapılan tohum ihracatı, tohum ithalat rakamlarını çoktan geçmiş durumdadır. İlerleyen günlerde sonuçlar daha iyi hale gelecektir.’’

 

Etiket

Benzer Konular