21 Nisan 2017

Tavan Fiyat Uygulaması ve Hayvancılık Sektörü

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen ve tüketicilerin yüzünü güldüren tavan fiyat uygulaması, yüksek bir ihtimalle referandumun hemen ardından yürürlüğe geçirilecek. Bu uygulama yürürlüğe girdikten sonra Türkiye’nin neresinde olunursa olunsun, et fiyatları için her zaman bir üst sınır bulunacak ve kişiler bu sınırların üzerine hiçbir şekilde çıkamayacaklar.

Gündeme gelen kasaplardaki tavan fiyat uygulaması ile birlikte, satıcıların mağdur olacağı tüketicilerin ise büyük bir sevinç yaşayacağı defalarca kez dile getirildi. Fakat, uygulanacak olan tavan fiyatın, et üreticilerini ve satıcılarını etkilememesi açısından, canlı hayvan satışlarındaki arzın arttırılması gündeme gelmeye başladı. Son üç yıldır hayvancılık sektörüne ciddi bir şekilde yatırım yapılan Türkiye’de, 2017 yılı boyunca daha modern tesislerin inşa edilebilmesi ve kimi tesiste sadece üretim kimi tesiste ise yalnızca ihtiyaçlara yönelik kesimlerin yapılması planlanmaktadır.

Yapılan yorumların gerekçesine baktığımızda ise, KOSGEB tarafından hayvancılık üretimi için ayrılan bütçe karşımıza çıkmaktadır. Türkiye’de bölgelere göre farklı destek miktarları sunulsa da, hem hayvancılık hem de hayvancılığa yönelik tarım faaliyetlerinde, ciddi anlamda destek programları yayınlanmaktadır. Kişilerin tüm bölgelerde faydalanacağı bu destek politikalarında, destek miktarlarından ziyade alınan desteklerin büyük bir kısmının hibelerden oluştuğu da görülmektedir.

Türkiye Yükselişe Geçiyor

Ekonomistler tarafından her geçen gün TÜİK verileri baz alınarak yeni birer analiz yapılıyor. Bu analizlere göre hayvancılık sektörü yorumlandığı zaman, yıllar boyunca kendi ihtiyaçlarını başa baş karşılayan bir Türkiye’den, kendi ihtiyaçlarını karşılamak adına et ithalatı yapan bir Türkiye’ye kadar gidilen serüven söz konusudur.

Kişilerin et tüketimlerinin arttırılması için uygulanacak olan bu tavan fiyat uygulamasında, KOSGEB destekleri ve etin satışa hazır hale getirilmesine kadar geçen süredeki aracıların ortadan kaldırılması, hem kimseyi mağdur etmeyecek hem de vatandaşın cebinden çıkacak olan paranın miktarını azaltacaktır.

Kasaplar ile yapılan röpörtajlara bakıldığı zaman, asıl kazancın aracılar tarafından elde edildiği, kasabın mezbahanelerden 30 liranın daha altında bir değer ile çıktığını, kasaplara geldiğinde ise bu değerlerin çok yüksek rakamlara ulaştığı görülmektedir. Hem aradaki aracıların ortadan kalkması hem de canlı hayvan arzının artması, tavan fiyat uygulamasını da destekleyecektir.

 

Etiket

Benzer Konular