17 Nisan 2017

Sicil Affı Sonrası Bankalar İle Görüşmeler Başlıyor

Başta ülkemizin esnafları olmak üzere, tüm vatandaşların bankalardan sorunsuz bir şekilde kredi kullanabilmesini sağlamak, ticari faaliyetleri canlandırmak ve hızlı para akışının sağlanabilmesi amacıyla, 2017 yılının başlarında kredi sicil affı ile ilgili bildiri, Resmi Gazete’de yayınlanmıştı. Fakat, resmi bir şekilde yürürlüğe girmesine rağmen tüm şartları getirdikleri halde bankalardan kredi alamayan ve bundan çok büyük şikayet eden esnafların sayısı, eskisine göre çok daha arttı.

Resmi Gazete’de yayınlanan kredi sicil affından faydalanabilmek için, kişilerin belirli şartları yerine getirmeleri gerekiyordu. Bunların başında, kara listeye girdikleri borcun ödenmesi ya da kredi sicil affının resmi tarihte yayınlanmasının ardından en fazla 6 ay içerisinde, borçların yapılandırılması geliyordu. Bankalara giderek bu şartları yerine getiren kişilerin ortaya attıkları durum ise, tüm koşulların yerine getirildiği halde, yine bankalardan finansman alınamamasıdır.

Kullanıcıların bu şikayetlerine ise ilk yanıt Bakan Tüfenkçi’den geldi. Tüfenkçi, bankalar ile habervade bir kez daha görüşme yapacaklarını, resmi şartlara uymayan bankalara da bazı yaptırımlar uygulanacağını söyledi. Sözlerine devam eden Bakan Tüfenkçi ‘’Bankalar ile bir kez daha görüşme sağlayacağız. Şuan için uyarılar ile bu konuyu geçiştiriyoruz. Fakat, yaptırımları da uygulamaktan hiçbir şekilde çekinmeyiz.’’ Dedi.

Sicil affı ile ilgili soruları cevaplayan Tüfenkçi ‘’Faizsiz bir şekilde sunulan kredileri hayata geçirdik. Buna rağmen sicil affı ile kredileri kullanması gereken kişilere bankalar bazı sıkıntılar meydana getiriyor. Bu konu ile yakından ilgileneceğiz. Hükümet olarak verdiğimiz sicil affı kararı, bazı bankalar tarafından resmi değeri olmasından dolayı doğrudan uygulanırken, kimi bankalar bu kararı tanımazcasına hareket ediyor. Esnaflarımızın bizlere ilettiği şikayetler ile hangi bankalarda sorunlar yaşandığını tespit ettik ve bu bankalar ile de görüşme sağlayacağız.’’

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten Bankalara Çağrı

Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek, Türkiye’de bulunan bankaların esnaflarımıza yardımcı olması ve finansman kaynaklarını sicil affı ile birlikte sunmaları gerektiğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Şimşek, açıklamalarının devamında, dört aylık süreçte tam 70 bin şirketin, Kredi Garanti Fonu’ndan yararlandığını, işlerini büyüttüğünü ve artık modern anlamda üretime geçtikleri tesisleri hayata geçirdiklerini de ifade etti.

Etiket

Benzer Konular