17 Nisan 2017

Sicil Affı Nedir Kimler Faydalanabilir

Günümüz şartlarında ihtiyaçlarına yetişemeyen çalışanlar çareyi bankalardan alınan kredilerde ve kredi kartlarında aramaktadırlar. Çalışan kişilerin bütçelerine göre verilen krediler ve kredi kartları yine alan kişinin bütçe durumuna göre de taksitlendirmelere ayrılmaktadır. Her ay hesap kesim tarihleri belirlenir ve borcun son ödeme tarihlerinden önce ödenecek tutarları müşteriye bildirilmektedir. Siz de düzenli bir şekilde her ay taksitlerinizi zamanında ve eksiksiz yatırırsanız kredi notunuz düşmez ve bankalar ile aranızda olumsuz durumlar ortaya çıkmamaktadır.

Bankalarda Sorun Yaşayanlara Çözüm Geliyor

Devletin üst kademelerine yapılan şikayetlere bakıldığı zaman, sicil affından faydalanıldığı halde bankalardan kişilerin kredi alamadıkları görülmektedir. Bu durum, çok sert bir dille eleştirilmiş ve vatandaşlarımızın mağdur olmaması için de bankalar ile tekrar görüşme başlatılmıştır.

Alınan kredilerin ve kredi kartlarının taksitlerinde yaşanılan aksaklıklar yüzünden bugün birçok insan sıkıntılar yaşamaktadır. Bankaların sistemlerinde kayıt altında olan kişilerin ise bir daha kredi alma şansları kalmayabilir. Bankalara olan borçlarınızda geri ödemelerinizi 3 ay içerisinde düzenli ödemeyip aksaklıklar yaşadıysanız banka tarafından sizlere uyarı gelir ve borcunuzu kapatmanız için süre verilir. Bu süre zarfında da borcunuzu ödemezseniz bankalar borçlarını yasal yollarla alma yoluna giderler. Yine borcunuzu ödeyemeyecek durumdaysanız bu durumda bankaların kara listelerine isimlerinizi yazdırmış olursunuz.

Bankaların kara listelerinde olmak demek borcunuzu ödeseniz dahi 5 yıl boyunca hiçbir bankadan kredi alamamanız demektir. Ve kredi sicil affının çıkması beklemekten başka da bir çareniz kalmamaktadır. Affı beklemek dışında ise kara listelerden çıkmak için yapmanız gerekenlere bir göz atmalısınız. Kara listelere girmeden borçlarınızı bankanız ile görüşüp ödeyemeyeceğinizi bildirerek yapılandırma yoluna gidebilirsiniz. Bu sayede kara listeye girmende borçlarınız tekrardan bir düzene sokularak ödemeleriniz de tekrardan bütçenize göre ayarlanır.

Kara listeye girdiğinizde kredi notlarınız çok fazla düşeceğinden kara listeden çıktıktan sonra da bu durum değişmeyecektir. Kredi notunuz düşük olduğunda da bankalardan kredi almanız zorlaşacaktır. Kredi sicil affını bekleyen çok sayıda kara liste mağdurları bulunmaktadır. Kara listelerden borçlarını sildikleri halde 5 yıl boyunca kredi alımlarında engeller yaşayan kişiler çareyi bir umut kredi sicil affını beklemekte aramaktadırlar.

Kara listelere girmeden borcunuzu ödeyemeyecek durumda olduğunuzu fark ettiğinizde bankanız ile görüşerek kredi yapılandırma için başvuruda bulunmanızı öneririz. Kara listede olmak kredi notlarınızı düşürür ve listeden borcunuzu ödeseniz dahi 5 yıl boyunca çıkamayarak kredi alamazsınız.

Etiket

Benzer Konular