17 Nisan 2017

Piyasaların Gözü ABD Merkez Bankasına Çevrildi

Küresel piyasalarda işlem gören yatırımcılar, dünya genelinde araştırmalarda bulunsalar da, yakın bir şekilde Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen ve FED üyesi kişilerin mesajlarını takibe almış durumdadır. Donald Trump’ın başa gelmesi ile birlikte farklı teoriler ortaya atılsa da, Trump’ın göreve başladığı ilk günden itibaren Amerikan Doları’nda meydana gelen değer kaybı, sağlık tasarısı ile de içerisinden çıkılmaz bir hal aldı.

Haftanın ilk işlem gününde, piyasaları derinden etkileyen Amerikan Sağlık Hizmetleri Yasası (AHCA), meclisten geri çekilmiti ve ekonomistlerin bu konu hakkında yaptıkları temel yorum ise, başarısızlık üzerine olmuştu.

Küresel piyasalara bakıldığı zaman, New York borsasının oldukça karışık bir seyir izlediği görülmektedir. Dow Jones Sanayi Endeksi, 45,74 puan düşüşe uğramış (%0.22) ve 20.550,98 puan seviyesinin altına düşmüştü. Bu düşüşü destekleyen Standard & Poor’s 500 endeksi de, 2,39 puan azalış ile haftaya başlamıştı.

Analistler, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump yönetimi ve Cumhuriyetçi Parti’nin hazırlamış olduğu sağlık tasarısının başarısızlık ile sonuçlanmasının ardından dolar endeksinin 98,86 seviyesine düşerek, 10 Kasım 2016 tarihinden bu yana en düşük seviyelere indiğini, Amerikan Doları ve Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin de gidişatının, bundan sonra Trump tarafından alınacak kararlara bağlı olacağını belirtti.

Bugün akşam saatlerinde Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) Başkanı Tellen tarafından bir konuşma yapılacak. Toplantı sonrasında yapılacak olan açıklamalarda Kansas City FED Başkanı George, Dallas FED Başkanı Kaplan ve FED guvernörü Powell’de açıklamalarda bulunacak. FED’in önemli isimleri tarafından yapılacak açıklamaların, piyasanın yönü ve işleyişinde de çok önemli olacağı belirtiliyor.

ABD’de meydana gelen sağlık tasarısının reddi ile birlikte, altında hızlı bir artış olurken, küresel piyasaların takip edeceği diğer önemli veriler ise şu şekilde sıralanıyor.

  • Türkiye uluslar arası rezervleri ve döviz likiditesi
  • Türkiye Ocak ayı konut fiyatları endeksi
  • ABD S & P Case – Shiller Konut Fiyatları endeksi
  • ABD Şubat dönemi toptan eşya stokları
  • ABD Mart dönemi Conference Board tüketici güven endeksi
  • ABD Richmond FED İmalat Sanayisi üretim ve stok endeksi

Etiket

Benzer Konular