31 Mayıs 2017

Petrol Fiyatları Gerilemeye Devam Ediyor

ABD’de aktif halde bulunan sondaj kuyularının sayısında artış olması nedeniyle, petrol fiyatlarında ciddi bir düşüş yaşandığı bilinmekteydi. Sondaj kuyularının artması ile birlikte petrol fiyatları, OPEC tarafında da hareketlenmelere neden oldu. Bu hareketlenme ile birlikte, OPEC tarafından üretim kısıntısı anlaşmasının uzatılacağına ilişkin beklentilerin bulunması, petrol fiyatlarını biraz daha geri çekti.

Vadeli piyasalarda işlem gören petrol kontratlarına baktığımız zaman, fiyatların geçen hafta yüzde 0,6 yükseldiği görülmüştü. Fakat bu yükselme, hafta içerisinde yerini %1,6 gerilemeye bırakmıştı. Bu konu hakkında en kritik açıklamaları yapan Baker Hughes, ABD’de bulunan sondaj kuyusu sayılarının sürekli artması ile birlikte petrol fiyatlarında bu gibi bir durum yaşandığını belirtti. Petrol fiyatlarında meydana gelen düşüşün geçmişine baktığımız zaman ise art arda onuncu ayda da değer kaybı yaşandığı görülmektedir.

Geçtiğimiz hafta 51 Dolar’a kadar gerileyen petrol varil fiyatları, düşüşüne bu hafta da devam etti ve ilk kez 50 Dolar seviyesinin altında kendisine yer buldu. Uzmanlar tarafından değerlendirilen petrol fiyatlarında ise, ABD’de açılan petrol sondaj kuyularının şimdilik düşüşe neden olduğu ama ilerleyen günlerde bu sondaj kuyularının Amerika Birleşik Devletleri ekonomisine ciddi zarar vereceği görüşü bulunmakta.

Nymex Piyasasında Düşüş Devam Ediyor

Vadeli işlemlerde alınan ve Salı günü vadesi dolacak Batı Teksas Petrolüi Nyme piyasasında 48,01 Dolar’a geriledi. Bu gerileme ile birlikte, petrol fiyatları Nymex piyasasında da 77 sent civarı gerilemiş oldu. Londra saatine göre yapılan işlemlerde ise 48,20 Dolar’a kadar çıkan petrol fiyatları, şimdiden Mayıs vadeli işlemleri de olumsuz yönde etkilemeye başladı. Bu fiyat dalgalanmaları ile birlikte, Mayıs kontratlarında %1,1 gerileme görüldü. Toplam işlem hacmine bakıldığı zaman ise, 100 günlük ortalamanın tam yüzde onluk seviyenin altına indiği görülmektedir.

Mayıs vadeli olarak piyasada işlem gören Brent Petrol ise, Londra Merkezli fiyatlara göre 71 sent düşüş yaşadı. %1,4 düşüş ile birlikte varil fiyatlarının ise 51,05 Dolar’a gerilediği görüldü. Geçen haftaya göre petrol varil fiyatları %0,8 daha değerli hale gelmiş olsa da, küresel ekonomide bu düşüşün ABD sondajlarının etkisi ile devam edeceği düşünülmektedir.

Etiket

Benzer Konular