5 Mayıs 2017

Otomotiv Sektöründe Bakanlık İhtiyacı

Gün içinde düzenlenen Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Otomotiv Kongresi’nde konuşma gerçekleştiren Ağbal, otomotiv sektörünün kamu kaynaklarının büyük bir çoğunluğunu oluşturduğu ama buna karşılık olarak işlemlerin 7 ayrı bakanlık ile birlikte yürütüldüğünü, bunun da resmi işlemler açısından uzun bir sürece yol açtığını belirtti. Konuşmaları sırasında yedi ayrı bakanlık ile çalışmak yerine, Otomotiv Bakanlığı kurulsa ve bu bakanlığa bağlı çalışılsa, çok daha etkili durumların ortaya çıkacağı belirtildi.

OYDER tarafından düzenlenen Otomotiv Kongresi, her yıl gerçekleştirilmektedir. Sürekli olarak otomotiv sektörünün gelişimi ve yapılması gerekenler ile ilgili görüşlerin sunulduğu bu kongrede, bu sene yedinci kez bir araya gelindi. Bu seneki toplantıda, birçok tanınmış isim de bulunuyordu. Kongreye katılanlara bakıldığında, Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal, OYDER Başkanı Alp Gülan, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Koç, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Garanti Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil karşımıza çıkmaktadır.

Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal, konuşmalarını sürdürdüğü anlarda, otomotiv sektörünün Türkiye ekonomisi içerisinde çok önemli bir paya sahip olduğu, hem ithalat hem de ihracat konusunda çok önemli temellere konu olduğu belirtildi. Sektörün son birkaç yıl içerisinde olumlu grafik çizmeye başladığını belirten Maliye Bakanı, bu durumun geleceğe yönelik yapılan planlarda çok güzel sonuçlar ortaya çıkaracağı ve olumlu beklentileri de beraberinde getireceğini ifade etti.

Ağbal, Türkiye’nin otomotiv sanayizi, pazarı ve yaptığı ihracatın tüm açıdan bakıldığında ülke ekonomisine ciddi değer kattığını vurguladı ve sözlerine şu şekilde devam etti.

Gülan: ‘’Otomotiv Bakanlığı’na Ciddi Anlamda İhtiyacımız Var’’

OYDER Başkanı Z.Alp Gülan, otomotiv sektöründe faaliyet gösterenlerin yedi ayrı bakanlık ile çalıştıklarını belirterek, ya bir otomotiv sektörü ile ilgili müsteşarlığın ya da otomotiv bakanlığı ile ilgili çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti.

Etiket

Benzer Konular