17 Nisan 2017

Otomatik Katılımda İkinci Dönem

2017 yılında geçerli hale gelen ve çalışan bireylerin emeklilik dönemlerine yönelik yapılan bireysel emeklilik katkılarında, ikinci dönem başlıyor. 1 Nisan tarihinden itibaren geçerli hale gelen otomatik bireysel emeklilik sisteminde, 45 yaş altı kişilerin çok önemli bir karar vermesi gerekmektedir.

Yapılan hesaplamalara göre kamu ve özel sektörde bulunan, 45 yaşın üzerinde olmayan toplamda 4 milyon kişinin Nisan ayındaki maaşlarından 53,399 Türk Lirası değerinde kesintiler yapılacak ve kişilerin adına açtırılan otomatik katılım bireysel emeklilik hesaplarına aktarılacak. Tıpkı ilk zamanlarda olduğu gibi, otomatik bireysel emeklilik sistemi katılımlarında herhangi bir zorlama bulunmamaktadır. Maaşlarındaki kesintiler ile birlikte kişiler sistemde kalmaya devam edebilecekler gibi, sistemden çıkış da yapabilirler. Eğer sistemden çıkış yapmak için karar alınırsa, zorunlu katılım kesintilerinin başlamasının ardından iki aylık sürede cayma hakları bulunmaktadır.

Cayma Hakkında Katılım Tarihi Önemli

Bireysel emeklilik sisteminde bulunan otomatik katılım, 2017 yılının başından itibaren yürürlüğe girmiş olsa da, sisteme henüz dahil olmayan binlerce çalışan bulunmaktadır. İlk etapta katılımın zorunlu olduğu bu sistemde, kişiler cayma haklarını kullanmak isterlerse yapmaları gereken tek şey, iki aylık süreyi iyi kullanmaktır.

Cayma hakkı ile ilgili bir hesaplama yaptığımızda, 01.04.2017 tarihinde zorunlu bireysel emeklilik sistemine kayıt olan kişilerin cayma haklarını kullanacakları son tarih 01.06.2017 tarihidir. Bu tarihe kadar cayma hakkı kullanacak kişilerin gerekçeleri ile birlikte bağlı oldukları bireysel emeklilik firmalarına dilekçe yazmaları yeterli olacaktır.

Dilekçe yazmak ile vakit kaybetmek istemeyen kişilerin karşısında farklı alternatifler de bulunmaktadır. Cayma hakkının kullanacak olan kişiler, ikinci katılımlar başladıktan sonra iki ay içerisinde zorunlu bireysel emeklilik hesabı açtırdıkları firmayı arayabilir, faks gönderebilir, dilekçelerini posta yoluyla iletebilir ya da e-mail vasıtası ile bireysel emeklilik hesaplarının kapatılmasına yönelik başvuruda bulunabilirler.

Cayma hakkını kullanarak zorunlu bireysel emeklilikten çıkış yapan kişilerin maaşlarından kesilen aidatların geri ödeme işlemleri ise başvurunun kabul edilmesinin ardından 10 iş günü içerisinde gerçekleştirilmektedir. Kişilerin alacakları geri iadelerin hangi hesaba yatırılması gerektiği ise, yazılacak dilekçede ya da diğer başvuru kanalları ile yapılan iptal işlemlerinde, firmaya iletilmesi gerekmektedir.

Etiket

Benzer Konular