24 Nisan 2017

Merkez Bankası'ndan Faiz Kararı Geldi

Merkez Bankası, beklenen faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası politikadaki faiz oranlarına yönelik herhangi bir değişimde bulumazken, Geç Likidite Penceresi borç verme faizinde artışa gitti. Buna göre borç verme faizi yüzde 11’den yüzde 11,75’e yükseldi. Bu karar ile birlikte Amerikan Doları’nda aniden düşüş yaşandı ve Amerikan Doları 3,64 seviyelerine kadar düştü.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada ‘’Geç Likidite Penceresi uygulamasında, Bankalararası Para Piyasası için saat 16:00 ve 17:00 arasınd gecelik vadede uygulanmakta olan Merkez Bankası borçlanma faizi oranı, yüze sıfır ile sabit kaldı ve değiştirilmedi. Borç verme faizi oranı ise %11 iken %11,75’e yükseltildi.’’ İfadeleri bulunuyor.

Alınan diğer kararlar ile  birlikte, marjinal fonlama oranı yüzde 9,25, bir hafta vadeli repo ihalesi faiz oranları yüzde 8, Merkez Bankası borçlanma faizi ornı ise yüzde 7,25 ile sabitlendi.

Dolar’da Düşüş Oldu

Merkez Bankası’nın üst bant için genişletme kararı almasının ardından, Amerikan Doları’nda aşağı yönlü bir yol izlediği görülüyor. Geçtiğimiz gün alınan Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası faiz kararları ile birlikte Dolar ilk olarak 3,67 seviyelerinde kendisine yer bulmuştu. FED tarafından alınan bu karar ile birlikte ülkemizde Merkez Bankası’nın aldığı kararlar da düşüşü destekledi. Böylelikle Dolar günü 3,64 TL seviyelerinde kapattı.

Ekonomide Kademeli Toparlanma

Merkez Bankası’nın aldığı faiz kararından sonra, şu şekilde açıklamalarda bulunuldu.

‘’Son günlerde açıklanan iktisadi çalışmaların güncel verileri, ülkemizde ciddi bir toparlanma olduğunu işaret etmektedir. İç talep de hala beklenen artış olmamış olsa da, Avrupa Birliği ülkelerinden gelen taleplerin hızlı bir şekilde artıyor olması, ihracatımızı son derece geliştirmektedir. Bizler de aldığımız destekleyici teşvik ve redbirler ile birlikte, iktisadi faaliyetlerin ılımlı bir şekilde ilerlemesini amaçlamaktayız. Kurulumuz, yapısal anlamda uygulama geçirmek istediği reformların, büyümede meydana getireceği etkilerin farkında. Bundan dolayı, alınan faiz ve para politikalarının ilerleyen günlerde de devam edeceği bilinmelidir.’’

Açıklanan makroekonomik göstergeler ile birlikte Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamalara bakıldığı zaman, gerçekten Türkiye ekonomisinde ciddi bir gelişme olduğu ve son birkaç aydır gerileyen değerlerin de kademeli olarak artışa geçtiği görülmektedir.

Etiket

Benzer Konular