17 Mayıs 2017

Memur Emeklilerine Müjde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu; Memur emeklileri arasında 30 yılın üzerinde hizmet vermiş olanlar için karşılık ayırdığımız ikramiyeleri ödemeye başladık. Yaklaşık olarak 2,5 milyar liralık bir bütçe ile bu ödemeler sağlanacak.’’ Dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, Anadolu Ajansı’na yapmış olduğu açıklamalarda, memurların emekli olmaları durumunda, 30 yıllık hesaplanan hizmet sürelerinin tamamen ikramiye olarak ödendiğini, 30 yılın üzerindeki hizmet süreleri için de herhangi bir ödeme yapılmadığını belirterek, yapılan yasal düzenlemelerin ardından bu uygulamaya artık son verildiğini belirtti. Bu yasal düzenleme, hizmet süresi 30 yıldan fazla olan memur emeklilerinin yüzünü güldürecek. Müezzinoğlu, alınan bu kararlar ile birlikte, kişilerin mağduriyetlerinin ortadan kaldırılacağı, memur emeklilerinin haklarının ve emeklerinin karşılığının tam anlamı ile karşılanacağını belirtti.

Ahilik Sandığı Sayesinde Mesleki Eğitime Ciddi Katkı Sağlanacak

Esnaf Ahilik Sandığı hakkında da açıklamalarda bulunan Müezzinoğlu, ‘’Esnaf Ahilik Sandığı’nı, esnafların çok zor zamanlarda bile namert kişilere muhtaç olmasınlar diye kurduklarını’’ vurguladı ve sözlerine şu şekilde devam etti.

‘’Bu sandıktan iki birim esnaf, bir birim ise devlet katkı verecek. Esnaflarımız son üç yıldır en az 700 günlük iş günü primi ödedikten sonra, bu sandıktan faydalanmaya hak kazanıyor. Sonuç olarak sandığın getirisine bakıldığı zaman, asgari ücretin yüzde sekseni kadar bir tutarın, esnaflara maaş olarak ödendiği görülecektir. Ayrıca, Sosyal Güvenlik Kurumu primleri de onun adına yatırılarak, sağlık hizmeti alınması sağlanacak. Bu sandık, yalnızca esnaflarımıza maddi katkı sağlamakla kalmayacak, esnaflarımızın mesleki anlamda eğitim almasını, kişisel ve mesleki gelişimini sağlaması açısından da birçok eğitim programını onlara sunacak.’’

Ahilik Sandığı Katılım Şartları Belirlendi

Birçok esnafın araştırdığı ama net bir bilgiye ulaşmakta zorlandığı Ahilik Sandığı için, Müezzinoğlu temel şartı da açıklandı. Eğer Ahilik Sandığı’na kayıt olunmak isteniyorsa, bu durumda yapılması gereken en az 700 günlük iş priminin ödenmesi yeterli olacaktır. Bunun ardından hazırlanacak olan dilekçeyle birlikte hem Ahilik Sandığı’na giriş sağlanacak hem de esnaflar ve devlet katkısı ile oluşturulan ödeneklerden, her ay düzenli olarak bir getiri sağlanmış olacak.

Etiket

Benzer Konular