11 Mayıs 2017

Küresel Piyasalarda Dolar Düşüşünü Sürdürüyor

Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerinin ardından galip gelen Donald Trump ile birlikte, Amerikan Doları’nın fiyatı ciddi bir şekilde küresel ekonomide artmaya başlamıştı. Hızlı bir şekilde artan ve ülkemizde etkilerinin çok daha fazla hissedildiği Amerikan Doları’nda, alınan faiz kararları ile birlikte Amerikan Doları’ndaki gerileme devam ediyor. Şuan açıklanan istatistiklere bakıldığı zaman, Donald Trump yönetimi ile birlikte, Amerikan Doları’ndaki en uzun düşüş yaşanıyor.

Trump’ı seçimlerden galip gelmesinin ardından en uzun düşüş dönemi yaşanırken, bir yandan da önemli hisse senetleri, küresel piyasa endekslerinin yükselişe geçmesi ile birlikte, Amerika kaynaklı hisse senetleri olduğu yerde saymaya devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde halka arz edilen tahviller, uzun bir aradan sonra ilk kez değer kaybetmeye başladı ve 10 yıl vadeli olarak sunulan tahviller, Cuma günündeki değer kaybını bu hafta başında da aynen sürdürdü.

Yeni Zelanda, Avrupa ve Avustralya hisse senetlerine bakıldığı zaman, endeks vadeli kontratlarının düştüğü, Japonya piyasasının tatile girmesi ile birlikte de yatırımcıların endişeli bekleyişi devam etti. Bir diğer hareketli piyasa olan Tayland, Malezya ve Hong Kong’a bakıldığında, hisse senedi endekslerinin yükseldiği de görülmektedir. Petrol arzının artmasıyla da ayrı bir sarsıntı yaşanan Amerika Birleşik Devletleri’nde, petrol fiyatları art arda 11 gündür dokuzuncu kez gerilemiş oldu.

Döviz Piyasalarında Kayıp Devam Ediyor

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası tarafından alınacak faiz kararları uzun bir süre boyunca gündemi meşgul etmişti. Fakat, ciddi bir artış kararı alınmaması ve geçtiğimiz yıl fiyatlarına sadık kalınması, Amerikan Doları’nın ciddi bir şekilde değer kaybetmesine neden oldu. Şuan döviz piyasalarında Amerikan Doları’na alternatif olarak gösterilen Japon Yeni, Amerikan Doları’na karşı 28 Şubat tarihinde bu yana en yüksek değerine ulaşmış oldu. Euro tarafına baktığımız zaman,  değerinin 1,0769 seviyesine çıktığını, Avustralya ile Yeni Zelanda Dolarlarının karşısında da %0,3 ile %0,4 yükseldiğini görmekteyiz. Sterlin ise Amerikan Doları’na karşı olan üstünlüğünü sürdürdü ve yüzde 0,2 değer kazandı.

Hem döviz piyasaları hem de hisse senetlerinde değer kaybı yaşamaya devam eden ABD tarafında, bu hafta ne gibi gelişmeler olacağı ise bir türlü kestirilemiyor.

Etiket

Benzer Konular