17 Nisan 2017

KOSGEB Desteklerinden Kimler Faydalanır?

Türkiye’nin tüm noktalarında, KOSGEB’den almış olduğu hibeler ya da krediler ile kendi işini kuran, hayallerini gerçekleştiren ya da mevcut iş yerini çok daha büyük bir kurum haline getiren kişiler bulunmaktadır. Bireylerin almış oldukları bu desteklerde, hibe alınan projelerde geri ödeme söz konusu olmazken, kredi tarzında verilen desteklerde ise, bir ya da iki yıl ertelemeli olacak şekilde, kişilerin faiz ödemeleri olmadan geri dönüş sağlanmaktadır. Fakat, KOSGEB desteklerinden kimler faydalanır konusunda hala merak edilen birçok durum bulunmaktadır. Genel anlamı ile desteklerden faydalanan kişilere bakacak olursak;

  • 18 yaşını doldurmuş olmaları
  • KOSGEB merkezlerinde verilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi programlarına katılmış olmaları
  • Girişimcilik eğitimlerinde başarılı sonuç alıp, bunu gösterici nitelikte olan Girişimcilik Sertifikası’nı almış olmaları.
  • İşletmelerini kurmuş ve bunun ardından da KOSGEB veri tabanına kayıt olmaları gerekmektedir.

Burada bahsedilen dört şart, KOSGEB desteklerinden kimler faydalanır sorusuna cevap niteliğindedir. Fakat, bu şartlar tamamlanmış olsa da, öncelik verilen sektörlerden birisinde bulunmuyorsanız, bulunduğunuz bölgede rekabet durumunuz yani rakip firmalarınızın sayısı oldukça fazlaysa, yine de desteklerden faydalanamama ihtimaliniz bulunmaktadır.

Hangi Projelere KOSGEB Desteği Alınır

KOSGEB desteklerinden kimler faydalanır konusunda ele alınması gereken temel durum, projenin özelliğidir. Eğer KOSGEB’e başvurarak hibe ya da kredi almak istediğiniz projeniz, üretime dayalıysa ve istihdam sağlayıcı nitelikteyse, destek alma olasılığınız diğer proje çeşitlerine göre biraz daha fazla olacaktır. Bunun dışında, tarım ve hayvancılık sektörlerinin tamamen sanayi ürünleri ile üretiminin gerçekleştirilmesi için birbirinden farklı projeler verildiğini görmekteyiz. Örnek verecek olursak; son dönemlerde tarım sektöründe sıkça girişim örneklerini gördüğümüz topraksız tarımı örnek verebiliriz. Kurulan sistemler ile bitkilerin topraktan alacakları vitamin ve mineraller, dışarıdan su haznelerine verilmekte ve bitkiler yetiştirilmektedir. Bu projelere verilen desteklerin miktarı ve oranının fazla olmasının sebebi ise, az alandan çok daha fazla ürün elde ediliyor olmasıdır. Bunu örnek ile açıklamak gerekirse, üst üste kurulan sistemler ile bir dönümden elde edilecek verim, neredeyse on dönümdeki verime denk bir hale getirilebilmektedir. Bundan dolayı da ciddi anlamda destek verilmektedir.

Etiket

Benzer Konular