17 Nisan 2017

KOSGEB 2017 Hayvancılık Hibesi

Çiftçilerimizin hayvancılık faaliyetlerinde onlara destek olabilmek için, devlet tarafından ÇKS’ye kayıtlı olan çiftçiler için hibe programları verilmeye başlanacak. KOSGEB 2017 yılı hayvancılık hibesi ile ilgili resmi kayıtlar, geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de ilan edildi. Buradaki bildiriye bakıldığı zaman, keçi, koyun, dana, düve, tavuk, ördek, kaz ve piliç gibi hayvanların alımları, bu hayvanların beslenebilmesi ve üretime geçilebilmesi için gereken tesislerin inşaa edilebilmesi gibi alanlarda destek olunacaktır. Ayrıca, verilecek olan hibeler, maliyet tutarının en az %60’lık kısmını karşılayacak.

KOSGEB 2017 hayvancılık hibesinden faydalanabilmek için, çiftçilerin ilk olarak ÇKS’ye kayıt olmaları zorunlu tutulmuştur. Bunun beraberinde, destek alınmak istenen sektör ile ilgili bir proje hazırlanması gerekmektedir. Bu projede, hem yapılacak olan işin detaylarına hem de hedeflenen pozisyona yönelik detayların verilmesi gerekmektedir. Eğer kişiler hibe konusunda problem yaşamak istemiyorsa, bu projenin hazırlanmasına son derece dikkat etmelidir. Çünkü, KOSGEB  ile Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri tarafından hazırlanan bu proje değerlendirilecek, ardından da size hibe verilip verilmeyeceği, hibe oranının da ne kadar olacağına karar verilecektir.

Hayvancılık Hibe Projesi Nedir?

KOSGEB tarafından hazırlanan tüm hibe ve kredi programlarında, proje yazma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu programlar için hazırlanacak olan proje, KOSGEB bünyesinde verilen uygulamalı girişimcilik eğitimlerinde sizlere detaylı bir şekilde anlatılacaktır. Bu projenin hazırlatılma amacı ise, yeni bir girişimde bulunabilmek için fizibilite çalışmasını yapmanızın sağlanmasıdır. Çünkü, fizibilite çalışması ile birlikte, ne kadar bir bütçeye ihtiyacınız olduğunu, rakip girişimcilerin kimler olduğunu  ve piyasa durumunun ne gibi bir halde olduğunu öğrenebileceksiniz. Bu sebepten dolayı proje hazırlarken kendinize yeterli zamanı ayırmanız gerekmektedir.

KOSGEB 2017 hayvancılık hibesi, değerlendirilecek olan projenin ardından, KOSGEB tarafından ilan edilecektir. KOSGEB ve Tarım ve Haycancılık Bakanlığı işbirliği ile yapılacak bu hibe programı için, projelerin doğrudan Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na teskim edilmesi gerekmektedir. Eğer kişilerin projeleri onay alırsa, 2017 ve 2019 yılları için yapılan anlaşma sonucunda, ödemeler kişiye özel olarak Ziraat Bankası tarafından verilecektir. Bu detaylar, projesi onaylanan kişilere doğrudan izah edilecektir.

Etiket

Benzer Konular