17 Nisan 2017

KGF Desteği 2020'ye Kadar Sürecek

Günden güne duymaya alışık hale geldiğimiz Kredi Garanti Fonu ile ilgili, çok önemli açıklamalar bugün gündeme getirildi. Türk Eximbank Genel Müdürü Yıldırım, yaklaşık olarak 250 milyar lira bütçede olan KGF kefalet uygulamasının, 2020 yılına kadar devam edeceğini açıkladı.

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, ihracatçılar ile ilgili de birçok önemli açıklamalarda bulundu. Yıldırım’ın yapmış olduğu açıklamalara göre, özellikle ihracatçılar ile yapılacak çalışmalarda herhangi bir banka ya da Kredi Garanti Fonu olmadan işlem yapacaklarını, bunun da en kısa sürede faaliyete geçeceğini belirtti. 250 milyar liralık kefalet uygulaması da hem ihracat hem de diğer girişimciler için 3 yıl daha kesintisiz bir şekilde devam edeceği açıklandı.

Denizli İhracatçılar Birliği’nin yapmış olduğu programa katılan Adnan Yıldırım, doğrudan işletme sahipleri ve ihracatçılar ile yapılacak olan bire bir kefalet uygulamasına, en geç 2017 Aralık ayında başlanacağını belirtti. Fakat, yapılacak olan bire bir çalışmalar kesinlikle Kredi Garanti Fonu ile Eximbank’ın birbirinden ayrılacağı anlamına gelmemektedir. Her iki koldan da faaliyetlere şimdi olduğu gibi ileride de devam edilecek.

İhracatta İlerleyen Kentlere Şube Açılacak

İhracatçıların en büyük problemi tahmin edileceği üzere yüksek faizler ve finansmanlardır. Yıldırım, planları doğrultusunda ihracatçı kesime desteklerini günden güne arttıracaklarını belirtti. Geçmiş dönem verilerine bakıldığı zaman 2016 yılında yüzde 23’lük bir ihracat destek payı bulunmaktaydı. Yapılacak olan son çalışmaların ardından bu destek oranının yüzde 26 seviyesine çıkarılması bekleniyor.

Faiz Oranlarında da Avantajlar Gelecek

Yıldırım, Türk Eximbank’ın faiz oranlarında da kullanıcılarına ciddi bir şekilde avantaj sağlayacağını açıkladı ve sözlerini şu şekilde devam ettirdi.

‘’Biz, hem Türk Lirası hem de diğer döviz kurlarına göre kredi uygulamasında, Türk bankacılık sektörüne bakıldığı zaman, ciddi bir şekilde avantajlıyız. Türk Lirası’nın kredilerde 7, diğer döviz türlerine göre verilecek olan kredilerde ise 2 ve 2,5 puan gibi bir avantaj sağladığımızı söyleyebiliriz. 2017 yılında hedefimiz 40 milyar dolarlık destek sağlamak. Bizim desteğimiz ile birlikte hem üretici hem de ihracatçılarımızın gücüne güç katacağız.’’

Etiket

Benzer Konular