17 Nisan 2017

KDV'de Yeni Dönem

Maliye Bakanı Ağbal tarafından, geçtiğimiz gün KDV’ye ilişkin çok önemli açıklamalar yapıldı. Ağbal’ın yaptığı açıklamaya göre, özellikle üretim ve ihracat alanında uygulanan KDV uygulamalarının kaldırılması ve KDV uygulamalarının yalnızca tüketime yönelik yapılması gerektiğini, bunun için içinde çok ciddi çalışmalar yaptıklarını duyurdu. Ağbal tarafından yapılan bu açıklamaların ardından birçok yorum süre gelirken, üretici ve ihracatçının KDV yükümlülüğünün kaldırılması ile birlikte, tüketim mallarında da ciddi bir ucuzlama olacağı tarafında yorumlar yapılmaya başlandı.

Ağbal’ın bu zamana kadar katılmış olduğu tüm toplantılarda, kendisine yöneltilen şikayetlerin başında KDV gelmekteydi. Yine aynı şikayetler ile karşı karşıya kalan Ağbal,KDV iade konusunun yavaş bir şekilde işlediğini, bundan dolayı da alınan şikayetler sonrasında neticeyi kolaylaştırmak ve vatandaşın da taleplerine olumlu bir yanıt verebilmek için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Ağbal’ın söz konusu çalışmalar hakkında da beklentileri bulunuyor. Bu çalışmalar sonrasında, KDV iade tutarlarının hızlı bir biçimde arttığını, bu yılın Ocak ve Şubat ayındaki vergi gelirleindeki tahsilat artışlarının, bütçede belirlenen hedeflerin çok daha üzerinde olduğu belirtildi. Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılan bir diğer açıklama ise şu şekilde kayıtlara geçti.

‘’Yaptığımız çalışmalar ile hem vergilerde indirimler ile yüzleri güldürdük hem de KDV tutarlarındaki iadeler ile kişilere kolaylıklar sağladık. İlk iki aylık vergiler hesaplandığında, vergi geliri performanslarında yüzde 12’lik bir artış kaydedildiği görülüyor. Ama bütçe görüşmeleri sırasında yılbaşında konulan hedef yüzde 11,3 şeklindeydi.’’

Bahsi geçen KDV Kanunu ile ilgili de detaya inen Naci Ağbal, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü.

‘’KDV oranlarından çok ciddi şikayetler alıyorız. Sistemde özellikle üretim ve yatırım tarafından çok ciddi finansman üretildiğini ve dolayısıyla da bunun maliyetleri arttırdığını görüyoruz. Şuan yürürlükte olan KDV Kanunu 1985 yılında geçerli hale geldi. Şuan 2017 yılındayız. KDV Kanunu ile ilgili dünya genelinde birçok farklı uygulama ve yasa bulunuyor. Bundan dolayı bizler de yeni bir düzenlemenin gerekliliğini savunuyoruz. KDV’nin yalnızca tüketime yönelik uygulanması çok daha doğru olacaktır. KDV konusunda sizlerden de öneri bekliyoruz. Sizden gelen önerileri değerlendirerek 3 ay sonda KDV konusunda ciddi bir reforma imza atmak istiyoruz.’’

Etiket

Benzer Konular