17 Nisan 2017

Kasaplara Tavan Fiyat Uygulaması Geliyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, kırmızı et fiyatlarındaki yükseliş ve buna getirilecek çözüm yolları ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Kırmızı ette spekülasyonlar ile fiyatların her geçen gün arttırılmaya çalışıldığını belirten Çelik, geçtiğimiz dönemlerde de et fiyatlarına müdahale edeceklerini belirtmişti. Nihayet somut adımlar atıldı ve vatandaşın çok daha uygun fiyatlara kırmızı et tüketimi yapabilmesi için kasaplara tavan fiyat uygulaması getiriliyor.

Yapılacak olan bu adımlar ile, ESK, kasaplara kilosunu 22.5 TL+ KDV olacak şekilde taze karkas sığır eti, yemel firmalarına ve et sanayicilerine ise 20.5 TL + KDV olacak şekilde et satışı yapacak. Ayrıca, ESK’dan alınacak olan etler ve fiyatlarında, kredi kartı ile ödeme işlemine de gidilecek.

Öneri Marketlerden Gelmişti

Yapılacak olan uygulamada yalnızca Türkiye Kasaplar Federasyonu’na üye olan iş yeri sahipleri ve kasaplara taze karkas dane eti satışı gerçekleştirilecek. Sincan, Sakarya ve Yozgat’ta bulunan kombinalara başvurması gerekecek kasaplar, buradan aldıkları karkas etleri satışa sunacaklar. Geçen yıl açıklanmış olan tavan fiyatlarda olduğu gibi, kıymanın kilosu KDV dahil 32 Türk Lirası, kuşbaşı etin kilosu ise 34 Türk Lirası olacak. Bununla birlikte kasapların piyasaya çeyrek ya da bütün halde karkas satışlarının da önüne geçilecek.

Geçtiğimiz yıl marketler tarafından getirilen öneride, kıymanın kilosunun 35 Türk Lirası, kuşbaşı etin kilosunun  ise 38 liradan tavan fiyat uygulamasına dahil edilmesi önerisi gelmişti.

Hal Yasası İle Ucuz Et Yenebilecek

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, şu açıklamalarda bulundu.

‘’Ucuz bir şekilde kırmızı et tüketilebilmesi için Hal Yasası’nı bekliyoruz. Tüketici ve üretici arasındaki zincir ne kadar kısalırsa, insanlara o kadar kaliteli, ucuz ve hijyenik et temini de kolaylaşacaktır. Kırmızı et fiyatlarındaki artışın temel nedeni üretici değil, aracıların speküle çalışmalarıdır. Bugün mezbahada kilosu 25 liradan kesilen etlerin, tüketicinin sofrasına gelirken 40 ile 45 lira arasında bir fiyattan geldiğini görüyoruz. Bunun çözümü ithal et kesinlikle değil. Bundan dolayı, Hal Yasası ile birlikte, tüketilen etin kalitesi artarken fiyatı da düşecek.’’

Etiket

Benzer Konular