17 Nisan 2017

Karşılıksız Çeklerde Önemli Düşüş

Ülkemizde 2016 yılı boyunca milyonlarca çekin karşılıksız olarak değerlendirildiği biliniyordu. Aynı işlemlerin 2017 yılına bakıldığında ise ciddi bir şekilde düştüğü ve bankalardaki güven ortamının giderek arttığı görüldü.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından, Mart ayına ilişkin çek raporu geçtiğimiz gün yayınlandı. Bu rapora göre; 2017 yılının ilk üç ayında bankalara ibraz edilen çeklere bakıldığı zaman, önceki yılın aynı dönem oranlarına göre, toplam çek tutarlarının yüzde 11,3 arttığı görüldü. Bu yüzde ile birlikte, çek tutarlarının 187 milyar lira olduğu görüldü. Aynı zamanda, toplam çek miktarlarında da yüzde birlik bir azalış görüldü. Bu azalış ile birlikte toplam çek sayısının 5,3 milyon tane olduğu görüldü.

Rapora göre bir önceki yıla ait karşılıksız çek tutarında yüzde 18,5 azalma meydana geldi. Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin miktarında ise yüzde 22,6’lık bir azalış meydana geldiği de bilinmektedir. Aynı dönemler içerisinde işlemi yapılan karşılıksız çeklerde 147 bin adet çek olduğu biliniyor. 147 bin adet çekin karşılığı ise 5,4 milyar lira olarak kayıtlara geçmiştir. Bu istatistiğe ek olarak, karşılıksız olarak işlem gören 23 bin adet çekin ilerleyen dönemlerde tahsil edildiği, tahsil edilen çeklerin parasal karşılığının da 722 milyon lira olduğu belirtildi.

En çok karşılıksız çek İstanbul’da

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin yayınlamış olduğu raporda, illere göre en çok karşılıksız çeklerin nerede çıktığı da belirtildi. Buna göre en fazla karşılıksız çek İstanbul’da çıktı. İstanbul’u takip eden iller ise; Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa oldu. Bu illerde en fazla karşılıksız çek işlemi yapıldığı belirtiliyor.

Tutar bazında karşışlıksız işlemi yapılan illerde ise ilk sırayı Uşak alıyor. Oran ve sıralama bazında diğer iller ise şu şekilde.

  • Yüzde 12,4 Uşak
  • Yüzde 10.5 Iğdır
  • Yüzde 8 Ağrı
  • Yüzde 7,6 Ardahan
  • Yüzde 6,8 Kars

Tutar dikkate alınarak yapılan raporlamada, karşılıksız işleminin en az yapıldığı il ise Karabük oldu. Bunun beraberinde, Kastamonu ve Sinop da, karşışlıksız çek işlemlerinin en az yapıldığı iller sıralamasında yerini aldı.

Etiket

Benzer Konular