17 Nisan 2017

Kaçakçılık İle Mücadeleye Ek Bütçe

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından, kaçakçılık ile mücadelenin arttırılması için ciddi bir bütçe ayrılacağı biliniyordu. Yapılan açıklamalara göre mevcut ödeneklere ek olarak 60 milyon liralık ek bütçe ilavesi yapılacak. Bununla birlikte Türkiye’nin her bir noktasında kaçakçılık ile mücadelede de ciddi adımlar atılacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bu yıl içerisinde kaçakçılık ile mücadele kapsamında kotasını ciddi oranda arttırıyor. Bakanlık tarafından verilen bilgilere göre, ülke güvenliğinin sağlanması adına ilk olarak gümrük kapılarında göreve başlayacakları öğrenildi. Gümrüklerde başlayacak olan mücadele tüm ülkenin geneline yayılacak ve ulusal güvenliğimizi tehdit edecek her türlü tehlikenin ortadan kaldırılması, kaçakçılığın önüne geçilmesi ve ülkenin ekonomik alanda yaşadığı kayıpların ortadan kaldırılması için, gümrüklerdeki teknik ve teknolojik kapasitenin arttırılacağı öğrenildi. Özellikle X-Ray cihazlarının sayısının arttırılması ile birlikte, gümrüklerde ülkeye kaçak yollar ile sokulacak malların önünün kesileceği düşünülüyor.

X-Ray Cihazlarının Sayısı 60’a Çıkıyor

Gümrük sahalarında kamu düzeninin sağlanması ve kaçakçıların da ülkeye soktukları malların anında tespit edilebilmesi için alınan önlemlerde X-Ray cihazları büyük bir öneme sahip. Bu cihazlar sayesinde hem kişiler hem de kargo yöntemi ile ülkeye giriş yapan malların fiziki müdahale yapılmadan kontrol edilmesi sağlanmış oluyor. Gümrük noktalarındaki otomasyon sistemlerinin arttırılması, iş gücü ve zaman bakımından da tasarruf elde ederek maliyetlerin en aza düşürülmesi için, ilk etapta X-Ray cihazlarına yatırım yapılacak. Şuan için 18 adet olan X-Ray cihazlarının sayısı 60’a çıkarılacak.

Alınacak yeni takviye cihazlar ile birlikte, kara kapıları, hava limanları ve limanlar, ciddi bir tarama sistemine sahip olacak. Yeni cihazlar ile birlikte gümrük işlemlerinde geniş bir tarama alanı oluşturulurken, sağlıklı bir şekilde çalışmaların sürdürülmesi için de kapalı devreli kamera sistemleri kullanılacak.

Ayrılan bütçe sadece X-Ray cihazlarında değil, bağaj tarama ve kargo tarama üzerinde de kullanılacak. Bu doğrultuda 17 adet kargo tarama sistemi 01 adet de yolcu bagaj denetleme sistemi kullanılacak. ZBV Backscatter tarama cihazlarındaki sayı ise, bu bütçe ile birlikte sayısını dörtten dokuza yükseltecek. Tüm bu çalışmalar ile birlikte ülkemizde oluşan kayıt dışı ekonominin kısa sürede engelleneceği düşünülüyor.

Etiket

Benzer Konular