17 Nisan 2017

İstihdam Seferberliği 3 Ayda Etkisini Gösterdi

Türkiye’de istihdam konusunda ciddi daralmaların olduğu ve bunun da TÜİK verilerinde açık bir şekilde görüldüğüne Şubat ayında değinmiş olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, işletmelerin istihdam seferberliği yapmaları gerektiğini defalarca dile getirmişti. Bakan Müezzinoğlu’nun bu konuda yaptığı açıklamalara bakıldığında, yılbaşından günümüze kadar toplamda 407 bin kişinin işe alındığı açıklanmıştı.

Şubat ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan istihdam seferberliğinde, hem küçük hem orta hem de büyük işletme sahiplerine büyük bir görev düştüğü de açıklanmıştı.Cumhurbaşkanı tarafından yapılan bu çağrının boşa gitmediği ise, Bakan Müezzinoğlu tarafından yapılan açıklamada bir kez daha öğrenilmiş oldu. Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantısı’nda konuşma yapan Çalışma Bakanı Müezzinoğlu, istihdam konusunda ciddi açıklamalarda bulundu. Geçmiş yıllardaki TÜİK verileri ile birlikte toplantıya katılan Müezzinoğlu, Ocak ve Mart ayları arasında, TÜİK verilerine göre 407 bin kişinin istihdam edildiği açıkladı. Türkiye’nin her noktasında devam eden istihdam seferberliğine de değinen Müezzinoğlu, yeni verilerde işsizlik oranlarının net bir şekilde düşerken, istihdam oranlarının ise belirgin bir şekilde yükseldiğinin görüleceğini açıkladı.

İşsizlik Oranı Aralıkta 6 Yılın Zirvesine Çıkmıştı

TÜİK verilerine bakıldığı zaman, Kasım 2016, Aralık 2016 ve Ocak 2017 aylarında, işsizlik oranının yüzde 12,7’ye kadar çıktığı, mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranının ise yüzde 12’de kaldığı görülmektedir. Bu veriler ise, 12 Mart 2010 tarihinden bu yana Türkiye’de işsizlik oranının en yüksek olduğu dönemi ifade etmektedir.

İstihdamda bu denli artışın olmasında ise Cumhurbaşkanı tarafından yapılan çağrının yanı sıra, hükümet tarafından verilen asgari ücret desteklerinin de payı büyüktür. Buna göre; işçilerin işverenlere olan maliyeti 773 TL azaltılmış ve her işçinin işletmeye olan yükü 404 TL’ye gerilemiştir. Yürürlüğe geçen bu paketin maliyeti tamı tamına 12.3 milyar TL’yi bulurken, miktarın 11 milyar lirası işsizlik fonundan karşılanmaktadır.

Müezzinoğlu, toplantının sonunda istihdam seferberliğindeki beklentilerinin 1.5 milyon kişi olduğunu ve bu rakamlara ilaveolarak da yaklaşık olarak 500 bin kişinin işbaşı eğitim programlarından sonra istihdama dahil edilmesini beklediklerini açıkladı.

Etiket

Benzer Konular