17 Nisan 2017

İş Bankası Genel Müdüründen Belirsizlik Hali

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü olan Adnan Bali, yaptığı açıklamalarda Türkiye ekonomisinin belirsizlik hali içerisinde olduğunu belirtti. Bali, yatırımcıların ve kredi beklentileri içerisinde olan halkın, referandum öncesi ya da sonrası için karar vermekte güçlük çektiğini, özellikle de kişilerin referandum sonrasında hangi tarihlere odaklanması gerektiğinin net olmadığını söyletti. Sözlerine devam eden Bali, ekonomiyi yoran süreçlerden bir tanesinin daha içerisinde bulunduğumuzu, belirsizlik halinin ise bu süreci desteklediğini belirtti.

Bursa’da gazeteciler ile yapılan bir toplantıda yer alan Bali, geçirdiğimiz tüm zorlu siyasi süreçlere rağmen ekonomimizin canlandırılması ve sahip olduğumuz imkanların muhafaza edilebilmesi açısından mali politikalarda popülizme gidilmemiş olmasının kıymetli olduğunu açıkladı. Gündem ve Türkiye’nin siyasi hareketliliklerini de değerlendiren Bali, ülkemizin kredi notunun düşmesinin, Türkiye için olumlu bir durum olmadığını ve geçen yılın sonlarından itibaren, yurt dışı borçlanmalarında da bu durumun açık bir şekilde etkilerinin görülmediğini belirtti.

Kısa vadeli yapılacak yurt dışı borçlanmalarındaki 30 ile 40 puanlık artışların tolere edilebileceği hakkında da önemli açıklamalarda bulunan Bali; ‘’Ülkemiz açısından önemli olan, bundan sonraki süreçte daha iyi bir duruma gidildiğinde, tendlerin ne yönde olacağıdır. Referandumdan sonraki dönemde Türkiye gündeminin, ekonomik yaşantı üzerinden çok fazla etkisi olacağını düşünmekteyim. Referandum tamamlandığında her birey sonucu habervade kabul edip işlerinin başına mı dönecek yoksa farklı bir tarihte oluşacak siyasi ya da ekonomik beklentiler içerisinde gündeme odaklanıp bekleyişe mi geçeceğiz? Şuan ekonomiyi oldukça yoran bekleyiş süreci, geleceğe yönelik belirsizlik hali oluşmasında en önemli faktörlerden biridir.’’ Şeklinde açıklamalarda bulundu.

İş Bankası Genel Müdürü Bali, Kredi Garanti Fonu ile sorunlu veya sorunsuz, çok sayıda firmanın finansman açıklarını karşılayabilmek için, çok yüksek rakamlardaki kredilerde görev aldığını da belirtti. Kredi taleplerinde Şubat ayında ciddi bir artış beklenirken, masasında bulunan dosyalara baktığında bu tarz bir beklentinin ne yazık ki gerçekleşmediğini de belirtti.

Referandum ile ilgili çok fazla açıklama yapan Bali, referandum sonucuna göre Türkiye ekonomisinin yönünün çizileceğini ve yatırımcıların beklentilerinin de referandumdan sonraki bir aylık dönemde açık bir şekilde piyasaya yansıyacağını dile getirdi.

Etiket

Benzer Konular