17 Nisan 2017

Gün İtibariyle FED Tutanakları Yayınlandı

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası, Federal Açık Piyasa Komitesi’nde bulunan Mart ayı tutanaklarını gün itibari ile yayınladı. Yayınlanan tutanaklara bakıldığı zaman, FOMC üyelerinin büyük bir çoğunluğu, bilanço politikasında köklü bir değişiklik olmasını bekliyor.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED), politika yapıcıların büyük bir çoğunluğu, merkez bankasının ulaşmış olduğu 4,5 trilyon dolarlık bilançosunu, ekonomik verilerde henüz istenen durumların elde edilmediği ama ilerleyen dönemlerde bu hedeflere ulaşılması şartı ile, bu yıl içerisinde küçükmeye başlanması için adım atılması gerektiğini düşünmektedirler.

14 ve 15 Mart tarihlerinde düzenlenecek olan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı ile ilgili gün içinde yayınlanan tutanaklarda, bu bilgilere ek olarak;  komite ve üyelerinin tekrardan yatırıma yönlendirme politikasını incelemesi gerektiği de yer alıyor. Kademeli olarak mı yoksa bu kararın tek seferde mi sonlandırılması gerektiği konusunda ise, kurul üyelerinin geniş bir tartışma yaptıkları gösterildi.

Kurul kademeli artıştan yana

Tutanaklara bakıldığında; ‘’Ekonomi beslenmeye devam ettiği ve aynı şimdi ki gibi performans artışını devam ettirmesi halinde, katılımcıların büyük bir kısmı federal fonların faiz oranlarında kademeli artışların devam etmesini, komitenin tekrardan yönlendirme politikasını yıl içinde görüşmesi gerektiği gerekmektedir.’’ İfadeleri bulunmaktadır.

Tutanaklarda aynı zaman FED politikalarının yapıcılarının nerdeyse tamamı tarafından, bilanço politikalarının bir değişiklik zamanlamasında, ekonomil ile finansal şartlara bağlı kalınması konusunda görüşbirliği konusunda anlaştıkları, katılımcıların da hazine kağıdı ve mortgage destekli tahvillerde yatırımların giderek azaltılması ya da tamamen durdurulması gerektiği konusunda karar alındığı da bulunmaktadır.

Kurul kararlarında netlik bulunmuyor

FED kararlarına yönelik açıklanan tutanaklarda, kurul üyeleri tarafından beklentiler ele alınmış durumdadır. Bundan dolayı, açıklanan tutanaklar sadece kurul üyeleri tarafından hangi görüşlerin geçerli olduğunu ve beklentilerin ne yönde olduğunu ifade etmektedir.

Daha Çok Yukarı Yönlü Risk

FED kurul üyeleri tutanakları değerlendirirken, bilançonun görünümünü ele almayı bir an olsun bırakmadılar. FED tarafından toplantı bitiminde yapılan açıklamalarda, ekonomik büyüme adına yapılacak yukarı yönlü adımların, risk olarak algılandığını ve burada artan hisse senedi fiyatlarının ve enflasyon beklentilerinin de dikkate alınması gerektiğini ifade etti.

Etiket

Benzer Konular