17 Nisan 2017

Girişimcilik Kurslarında Neticeler Doğmaya Başladı

Ülkemizdeki girişimcilerin sayısındaki artış ile birlikte sürdürülen politikalar şekillenirken, girişimcilere en büyük destek de KOSGEB tarafından verilmeye başlandı. Türkiye’nin dört bir yanında açılan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerini alan kişilere, devlet tarafından uygulanan hibe ve faizsiz kredi politikaları, nihayet olumlu haberler ile gündeme gelmeye başladı. Gündemde çok olumlu eleştiriler ile karşımıza çıkan bu durumun örneği ise Aksaray’dan geliyor.

Aksaray da KOSGEB’e bağlı olarak açılan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılıp başarılı bir şekilde tamamlayan Fatma Harmankaya, Aksaray’da mantar üretimi üzerine faaliyete başladı. 30 bin liralık hibe ile faaliyete başlayan Harmankaya, hem kendisini patron yaptı hem de beraberinde beş kadına daha istihdam sağladı. 2011 yılında kursa katılmış olan ve dört çocuk annesi olan Fatma Harmankaya, aylık ortalama olarak 5 tonluk üretim yapıyor.

30 bin liralık hibe ile yola çıkan Harmankaya, ilk etapta Aksaray, beraberinde de Niğde ve Konya ile ticari ilişkilerini sürdürüyor. Azimli bir şekilde çalışmalarını sürdürdüğünü ve her zaman için sabrettiğini dile getiren Fatma Harmankaya, ilk etapta tek odada üretim yaptığını, şimdilerde ise tam altı odada mantar üretimini sürdürdüğünü belirtti.

Tek Odadan Altı Odalık Üretim Tesisi

Fatma Harmankaya; ‘’Sürekli olarak çalışıp, bir şeyler üretmek istedim. Evde sürekli olarak oturarak, ne kendime ne de ailemin ekonomisine katkıda bulunamıyordum. 2011 yılında Aksaray’da açılan girişimcilik kurslarına devamlı olarak katıldım ve nihayet belgelerimi eksiksiz bir şekilde aldım. Kurs süresi boyunca kendimi çok motive ettim ve mantar üretimine başladım. İlk etapta yalnızca kendi imkanlarım vardı ve tek odada üretim yapıyordum. Aldığım destekler ile birlikte işimi gelitirme fırsatı buldum ve şuan altı odalık alanda üretim yapmaktayım. Tabiki bu benim için yeterli değil ve işlerimi daha fazla büyütmek istiyorum. Aldığım hibe ile işimi büyütmemin yanı sıra, beş kadına daha istihdam oluşturdum. Çok mutluyum çünkü hem onların çalışmaya gerçek anlamda ihtiyacı vardı hem de hayallerimi gerçekleştiriyordum. İşimi devlet desteği ve kendi imkanlarım ile büyüttükçe, hem ailemin hem ülkemin hem de çalışanlarımın ekonomisine daha fazla katkıda bulunacağım…’’

Etiket

Benzer Konular