17 Nisan 2017

Franchise Sektöründe Kadın Girişimcilerden Atak

Son dönemlerde ülkemizde sık sık rastladığımız girişimcilik örneklerinde, kadınların hayata geçirdikleri projelerin giderek arttığı gözlemlenmektedir. Özellikle franchise yolu ile büyümeye çalışan firmalara yönelik yapılan başvurularda, kadın girişimcilerin sayısı son derece fazladır. Markalar kadın girişimciler ile birlikte büyümeye devam ederken, franchise yolu ile girişimlerini gerçekleştiren kadınların başarılı bir kariyer çizmeleri ise dikkatlerden kaçmamaktadır.

Girişimcilik faaliyetlerinin bu kadar fazla olmasının nedenlerine bakıldığında, KOSGEB tarafından gerçekleştirilen hibe ve kredi desteklerinin payı oldukça büyüktür. Ayrıca, mevcut işletme sahiplerinin finansman sorunlarını ortadan kaldırmaları için devlet tarafından yasalaştırılan kredi sicil affı da, bu sürece son derece destek vermektedir.

Ulusal Franchising Derneği tarafından açıklanan verilerde, Türkiye’nin zincir işletmelerinin toplam sayısının bin 850 civarına çıktığı görülmektedir. Ayrıca, bu zincire bağlı olan şube sayısı da giderek artmakta, Nisan başında sayıları da 50 bine ulaşmış durumdadır. Ekonomik zincirde önemli bir payı olan firmalardan bin 500’ü, büyümelerine franchise yöntemine borçludur.

Yeme İçme Sektörüne Yatırım Son Derece Fazla

Kadın girişimcilerin genellikle yoğunlaştıkları sektörlerin başında yeme ve içme sektörü gelmektedir. Fakat, kadınların sıradan iş fikirleri ile ilgilenmedikleri, tamamen kendilerine ait fikirlerini hayata geçirmeleri, onların başarıya ulaşmaları konusunda en büyük katkıyı sağlamış durumdadır. Şuan franchise sektörünü ele aldığımız zaman, kadın girişimciler tarafından diyabet rahatsızlıkları ile mücadele eden kişilerin de yiyecek ve içecek tüketimi için tercih edecekleri konseptleri, farkındalık projeleri tarzında kurulan işletmeleri tercih ettikleri ya da serbest franchise yöntemleri ile bayiliklerini geliştirdiklerini görmekteyiz.

Franchise Ağı Giderek Genişliyor

Sadece kadınlar için değil, Türkiye ekonomisinin kalkınması açısından franchise konseptinin her birey için önemli olduğu anlaşılmış durumdadır. Bakanlıklar tarafından yürütülen projeler, firmaların verdiği franchise bayilikler ve KOSGEB tarafından sunulan desteklerin tamamı bu durumu desteklemektedir. Yeni firmaların franchise yöntemi ile büyümelerini kısa sürede sağlamaları ile de, birçok firma bu yöntemi tercih etmeye başlamış, franchise ağı da giderek gelişmiş durumdadır. Şuan piyasada franchise esasına bağlı olan ilanlara bakıldığı zaman, geçmişteki yüksek fiyatlardan tamamen uzaklaşıldığını ve buna karşılık ücretsiz bayiliklerin de var olduğunu görebiliriz.

Etiket

Benzer Konular