17 Nisan 2017

Fitch Ratings'ten Referandum Açıklaması

Geçtiğimiz günlerde vermiş olduğu skandal kararlar ile hatırladığımız, kredi derecelendirme kurumu Fitch Ratings, Türkiye’de 16 Nisan tarihinde yapılacak olan referandum ile ilgili açıklamalarda bulundu. Fitch Ratings tarafından yapılan açıklamalarda, evet oyunun kabul görmesi halinde Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Ekonomisi’ne büyük bir öncelik vereceği, Türkiye’nin ekonomik reformdaki sürecinin de Erdoğan’ın mirasındaki temelinin oluşturulduğu belirtildi.

Fitch Ratings tarafından yapılan bu açıklamalar, kurumun internet sitesi üzerinden yayınlanan bir video ile dünyaya duyuruldu. Bu videoda, Türkiye ve Rusya Kıdemli Müdürü olarak görev alan Paul Gamble yer alıyordu.

Evet Çıkarsa Önce Ekonomi

Videoda bulunan detaylara bakıldığı zaman, evet oyunun çıkmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ekonomiye öncelik verileceği belirtiliyor. Kısa bir video olmasına rağmen birçok önemli bilgiyi elde ettiğimiz bu yayında referandum sonrasındaki gelişme ile ilgili iki farklı senaryodan bahsediliyor.

İlk Senaryoda Ekonomi Canlanıyor

Videoda, referandumun beraberinde evet çıkması durumunda, Türkiye’nin 2019 yılına kadar seçim yapmayacağı anlaşılıyor. Bu da, başkanlık sistemi ile birlikte uygulanmaya başlanacak olan ekonomik reformların etkilerinin kesilmeyeceği, Türkiye’nin de 2019 yılına kadar ekonomik açıdan kalkınacağını göstermektedir. Ayrıca, 2 yıllık sürenin yeni sistem tarafından uygulanacak reformlar açısından da yeterli olduğu düşünülüyor.

Gamble tarafından açıklanan ikinci senaryoda ise, hükümetin odaklanacağı bilançolar ve mali politikalar ön plana çıkarılıyor. Bu senaryoya göre, 2 yıllık süre zarfında mali politikalar ve bilançonun iyileştirilmesi için zamanın yeterli olduğu ön görülüyor.

Peki Bu Açıklama Neden Geldi?

Herkesin  aklına takılan konu da tam burada ortaya çıkıyor. Fitch Ratings, geçtiğimiz günlerde Türkiye Ekonomisi’ne yönelik güven oyunu negatife çekmiş ve ülkemizde de ciddi bir tepki ile karşılaşmıştı. Şuan ise, referanduma bağlı olarak Türkiye Ekonomisi’nin canlanacağından söz ediliyor.

Birçok uzman tarafından video hakkında yapılan yorumlara baktığımız zaman, referandum sonucunun ne olduğuna değil, istikrarın ne kadar süreceğine bakılması gerektiğinden söz ediliyor. Ayrıca uzmanlar, referandumda evet ya da hayır çıkmasının değil, hükümet politikalarının ne yönde ilerleyeceği, halkın tepkilerinin de ne yönde olacağının çok daha önemli olduğu belirtiliyor.

Etiket

Benzer Konular