14 Ağustos 2017

Euro Bölgesi'ne Acil Reform Çağrısı

Sanayi ve Ekonomi Politikası BDI Araştırma Başkanı Deutsch, Euro Bölgesi’nde acil bir şekilde reform politikası yapılmasının ihtiyaç haline geldiğini açıkladı.

Alman Sanayi Federasyonu (BDI) Araştırma, Sanayi ve Ekonomi Politikaları Başkanı Dr. Klaus Deutsch, Avrupa ekonomisinin büyüme görünümü hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Deutsch tarafından yapılan açıklamalarda, dünya ve Avrupa’da yüksek politik belirsizliklere rağmen, Avrupa ekonomisi’nin 2017 yılından bu yana ekonomik genişleme konusunda ilerlemesini sürdürdüğünü açıkladı.

Ekonomik ilerleme hızının geçen yolın sonundaki oranlara bakıldığında yükseldiği ve açıklanan son göstergeler ile de ilerlemenin 2017 yılının bu zamanına kadar sürdürüldüğünü işaret eden Deutsch, durum hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Deutsch yaptığı değerlendirmelerde ‘’Ekonomik büyümenin Euro Bölgesi’nde hızlı bir şekilde sürmesi, bu ilerlemenin de çok daha fazla ülkeye yayılması ve büyümenin de Euro Bölgesi’nin tüm coğrafyalarında geniş bir temel üzerinde ilerliyor olması, çok önemli bir gelişme..’’ şeklinde konuştu.

Güçlü Bir Ekonomik Yükseliş

Deutsch, her ne kadar ilerleme verileri olumlu bir şekilde değerlendirilse de, şiddetli yapısal sorunlar ile Almanya, Fransa ve İtalya’nın da dahil olduğu Avrupa Birliği ülkelerinde, yapısal reformu zorunlu kılacağını belirtti. Eğer reform yapılmaz ve bu şekilde yapısal sorunlar ile karşılaşılırsa, verilerin bir anda tersine döneceğini ve ilerlemenin sekteye uğrayacağını belirtti. Eğer bu ilerlemenin aynı şekilde ilerleyen günlerde de devam etmesi sürer ve reform ile de bu süreçö desteklenirse, Euro bölgesinde güçlü bir ekonomik yükseliş beklendiği, bu yükselişin de Avrupa Birliği’ne üye olan tüm ülkelerce görüleceğini belirtti.

Reform Kesinlikle Bir İhtiyaç

Deutsch, Euro Bölgesi’nde uygulanması gereken reformlar hakkında da şu şekilde açıklamalarda bulundu.

‘’Euro Bölgesi’nde, olabilen en yakın yakın tarihte, istikrarlı bir reform politikası uygulanması gerekmektedir. Sürekli bir hal alan yüksek işsizlik, insanlarımızın sermayesini kalıcı ve hızlı bir şekilde değersizleştirmektedir. Hizmet ve ürün pazarlarında hızlı bir düzenleme yapılması, istihdamların oluşturulması ve bu durumdan etkilenen malların fiyatlarının düşürülmesinin ardından, işsizlik rakamları çok iyi seviyelere kadar düşürülebilir. Bu durum ise, fiyatlar ve istihdam konusunda yapılacak reformlar ile mümkündür…’’

Etiket

Benzer Konular