17 Nisan 2017

Ekonomistlerin Dolar Beklentisi Ne Yönde?

Amerikan Merkez Bankası (FED) tarafından alınacak faiz kararları aylardır gündemi meşgul etmekteydi. Dün FED’in almış olduğu kararlar, hem ülkemizi hem de diğer ülkeleri son derece rahatlattı. Alınan bu rahatlatıcı kararın ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’da parasal açıdan sıkılaştırmaya devam ederek Türk Lirası’na olan desteğini sürdürdü.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) almış olduğu faiz kararının ardından Dolar’da aylardır süren yükselişi durdurdu ve Dolar’ın Türk Lirası’na karşı kurduğu üstünlükte sona gelindi. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın aldığı faiz kararı ile faiz arttırımı ve izlenecek para politikalarında gözle görülür bir fark ortaya çıkmadı. Böylelikle 3.72 Türk Lirası seviyesinde olan Amerikan Doları, 3,66 Türk Lirası seviyesine geriledi. Bu verilere göre, Türk Lirası gün itibari ile Amerikan Doları’na karşı %2 prim yapmış oldu.

Geç likidite penceresi ile gün içerisinde tekrar değer kaybı yaşayan Amerikan Doları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın aldığı faiz kararının ardından 3,66 seviyesinde 3,6332 seviyesine kadar geriledi. Şuan elde edilen verilere baktığımız zaman, Amerikan Doları’nın 1 Mart’tan bu yana en düşük seviyesine geldiği görüldü.

Habervade‘ye göre Yatırım piyasalarında herkesin adeta korkarak beklediği FED’in faiz kararlarında beklenenin olmaması, ekonomistleri de yeni analizlere yönlendirdi. Şuan yapılan açıklamalara bakıldığında, ekonomistlere göre Amerikan Doları’nda meydana gelen gerilemenin bir süre daha devam edeceği, Mart sonunda ise Amerikan Doları’nın Türk Lirası karşılığının 3,55 – 3,60 seviyelerine gerileyeceği açıklandı.

İntegral Yatırım Menkul Değerler Araştırma Direktörü olan Tuncay Turşucu, Dolar’da meydana gelen bu gerileme ile ilgili, teknik analizler sonucunda 3,55 – 3,60 seviyesine kadar gerileme beklediklerini açıkladı. Fakat, hızlı düşüş yaşanması halinde ani bir faiz kararının da düşünülmesi gerektiğini belirten Tuncay Turşucu, bir süre daha 3,63 – 3,60 seviyelerinde bir dengelenme olacağını belirtti. Açıklamalarına devam eden Turşucu, Amerikan Doları endeksinin şuanki değeri olan 100.5’de de bir gerileme olması halinde, Amerikan Doları’nda meydana gelen düşüşlerin biraz daha süreceğini belirtti.

Ekonomistlerin yapmış olduğu açıklamaların büyük bir çoğunluğunda 3,55 ve 3,60 seviyeleri bulunsa da, asıl belirleyici FED’in aldığı kararlara karşılık olarak TCMB’den nasıl bir karar geleceğidir.

Etiket

Benzer Konular