19 Nisan 2017

Dünya Devinden Turizm Hakkında Açıklamaları

Dünyanın en ünlü tur işletmelerinden birisi olan İngiliz Thomas Cook Group, gün içerisinde yaptığı açıklamalarda, ülkelerinde bulunan turistlerin başta olmak üzere, dünyanın birçok farklı noktasından gelen tur taleplerinin yoğun bir şekilde Türkiye ve Mısır üzerine olduğunu belirtti. Açıklamalarında, Türkiye’nin içerisinde bulunduğu siyasi durumların günden güne iyiye gitmesi ile birlikte, turistler tarafından tekrar güzide bir tatil merkezi haline geldiği, geçen yıllara oranla bu seneki turizm verilerinin daha da yükseleceği belirtildi.

Rezervasyonlar Geçen Yıla Göre Yüzde 10 Arttı

Geçen yılın turizm verileri ele alındığı zaman, şimdi yapılan turizm rezervasyonlarının oranında yüzde onluk bir artış olduğu görülüyor. Thomas Cook, ‘’Geçtiğimiz dönemlerde Türkiye’ye yönelik gerçekleştirdiğimiz turlarda ciddi bir düşüş vardı. Fakat, erken rezervasyon durumları ve Türkiye’nin günden güne yaşanabilir bir ülke olduğunun ispatlanması ile, tur sayılarımızda ciddi bir artış meydana geldi. Şuan düzenlediğimiz turların ilk sırasında Türkiye, beraberinde ise Mısır yer alıyor.’’ Açıklamalarında bulundu.

Ülkemizin döviz anlamındaki en büyük geliri bilindiği üzere Turizm sektöründen sağlanmaktaydı. Geçtiğimiz yıl Rusya ile yaşanan siyasi sorunlar nedeniyle ciddi anlamda sorunlar yaşadığımız turizm sektörü, birçok işletmenin kapanmasına ve ülkenin döviz rezervlerinin de ciddi anlamda boşalmasına neden olmuştu. Durum böyleyken hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmayan turizm sektörü çalışanları, 2017 yılında nihayet umutlarına kavuşacak. Çünkü, yalnızca Thomas Cook değil, uluslararası anlamda faaliyetlerde bulunan tur acentelerinin, yoğun bir şekilde Türkiye üzerinden rezervasyon yaptığı, bu hareketliliği ise yerli turistin desteklediği biliniyor.

Thomas Cook tarafından yapılan açıklamalarda; rezervasyon alınan diğer ülkeler ile ilgili de önemli bilgiler bulunuyor. Cook; ‘’Yapılan turlarda en az Türkiye kadar öneme sahip olan bir diğer ülke de Yunanistan. Binlerce kişinin rezervasyon yapmaya başladığı bu dönemlerde, diğer tur noktalarımız ise sırasıyla Bulgaristan, Güney Kıbrıs, Portekiz ve Hırvatistan…’’ şeklinde açıklama yaptı.

Yerli turist sayısındaki artışın, erken rezervasyon fiyatları ile daha da artacağı beklenirken, İnternet üzerinden alınan rezervasyonlarda Akdeniz ve Ege’de birçok otelin kotasını doldurduğu ve Haziran Temmuz aylarına kadar boş yerlerinin olmadığı, en erken sürecin de Temmuz sonu olduğu belirtiliyor.

Etiket

Benzer Konular