25 Nisan 2017

Dev Şirketler Türkiye'yi Anlatacak

Türkiye’de yıllardır faaliyetlerine devam eden küresel firmaların yöneticileri, Türkiye’nin yurt dışındaki imajını düzeltmek ve Türkiye’ye karşı yürütülen algı operasyonlarının ortadan kaldırılabilmesi için, harekete geçiyor.

Türkiye’de faaliyetleri sürdüren şirketler, Ekonomi Bakanlığı’nın öncülüğünde yürütülen bir kampanyada çok önemli bir rol üstlenecek. Bu kampanyada, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye İhracatçılar Meclisi’de etkin bir şekilde rol alacak. Bu kampanyanın uluslararası basında ismi ise ‘’Türkiye’nin dostları Türkiye’yi Anlatacak.’’ Şeklinde yer buldu. Kampanyaya katılacak olan ülkeler ilk olarak Almanya, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya’da görev alacak.

Türkiye’nin Dostları Türkiye’yi Anlatacak kampanyasında etkin bir şekilde rol alacak firmaların isimleri ise şu şekildedir.

  • Vodafone
  • Novartis
  • Danona
  • Hyundai
  • FİAT
  • Ford
  • General Electric
  • Sberbank

Burada söz konusu şirketlerin CEO ve üst düzey yöneticileri, bahsedilen ülkelerde Türkiye ekonomisindeki faaliyetlerini anlatırken, bir yandan da Türkiye’ye karşı yapılan karalama kampanyalarının aslında geçerli bir durum olmadığını küresel anlamda ifade edecekler.

Türkiye’nin Yanında Dostları Var

Kampanya ile ilgili dün açıklamalarda bulunan Ekonomi Bakanı Zeybekçi; TİM Başkanı Büyükelçi ve TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete, çok önemli değerlendirmelerde bulundu. Kampanyada rol alacak firmalar ve üst düzey yöneticilerin de yer aldığı salonda konuşmaları ile büyük alkış toplayan Ekonomi Bakanı Zeybekçi;

‘’Bu zamana kadar Türkiye’nin dostu olan ülkeleri anlamakta zorluk çekiyoruz. Son iki yüz yıldan bu güne kadar tercihlerini Batı ile entegrasyondan yana koymuş olan ülkemizde, bir Cuma sabahı her şey mükemmel bir şekilde başlamıştır. Bazı şeylerin anlatılması zor ve biz Ekonomi Bakanlığı ve hükumet mensupları olarak, TOBB, TİM ve diğer tüm sivil toplum kuruluşları adına burada konuşmamızı sürdürüyoruz. Bizler ilk olarak Avrupa’da hala Türkiye’ye karşı dost tavırlar sergileyen ülkeleri dolaştık ve dostlarımıza olanları anlattık. Fakat, bizim anlattıklarımıza taraflı bir şekilde bakıldığından dolayı, ülkemizde ticari faaliyetlerde bulunan dostlarımızın anlatmasının daha doğru olacağını düşündük. Bizi bizimle birlikte hareket eden kişilerin anlatacağı bu kampanyada, dostlarımızdan da çok olumlu tepkiler alarak yolumuza devam ediyoruz…’’ açıklamalarında bulundu.

Etiket

Benzer Konular