17 Nisan 2017

Çin Malları İle İlgili Kararlar Verildi

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen ve Çin mallarına yönelik yıllardır uygulanan koruma önlemlerinin kaldırılması konusunda, net bir karara varıldı. Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararlara göre, Çin üretimli olarak ülkeye giriş yapacak mallarıa yönelik uygulanan koruma önlemleri, tamamen yürürlükten kaldırıldı.

Çin menşeili olarak ülkeye girmesi sağlanan mallarda, ithalatın korunması uyarınca alınan karar, 2003 yılından bu yana uygulanmaktaydı. Bakanlar kurulu tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde, Çin Halk Cumhuriyeti Menşeili Malların İthalatında Koruma Önlemleri Hakkında Karar, yürürlükten kaldırıldı ve bu karar da Resmi Gazete’de yayınlandı.

21 Şubat’ta Karar Alınmıştı

Şuan gündemde olan, olumlu veya olumsuz bir şekilde de eleştirilen bu karar, aslında 21 Şubat 2013 tarihinden bu yana geçerliydi. Çünkü, Ekonomi Bakanlığı tarafından 21 Şubat 2013 tarihinde alınan kararlarda, Çin’den gelen mallara yönelik özel yaptırımlar ortadan kaldırılmış, yalnızca diğer tüm ülkeler ile yapılan ithalatlarda uygulanan önlemler ile işlem yapılmaktaydı.

Çin mallarına yönelik uygulanan bu yaptırımların ortadan kalkması ile birlikte, hem Çin hem de diğer ülkeler ile yapılacak olan tüm ithalat faaliyetlerinde,korunma önlemleri mevzuatı esas alınacak ve burada belirtilen sınır ve kuralların kesinlikle dışına çıkılmayacak.

Çin İthalatında Serbestlik

Alınan bu karar, kesinlikle her kalitede ürünün ülkeye giriş yapacağı anlamına gelmemektedir. Burada yapılan düzenleme, genel anlamda kısıtlanmış olan ürünlerde serbestliğe gidilmesi ve her iki ülke arasında da daha sıkı ekonomik ilişkilerin kurulmasının amaçlanmasından kaynaklanmaktadır. Ülkemizde yatırım sektörünün ciddi anlamda ithalat ve ihracata kaymasından dolayı ortaya çıkan bu durum, yatırımcıların yüzünü güldürürken, tüketicileri de endişelendirmiş durumdadır. Çünkü, önceki yıllara bakıldığı zaman Çin’den gelen birçok ürünün kanserojen madde içerdiği ve insan sağlığını tehdit altına aldığı görülmüştü. Bu gibi durumların tekrar yaşanmasının engellenmesi adına da, Korunma Önlemleri Mevzuatı’na başvurulacak.

Korunma Önlemleri Mevzuatı, ülkemizde tüketimi uygun, insan sağlığına zarar vermeyen ve adil ticaret uygulamalarının içeriklerine yer verilen bir mevzuattır. Bundan dolayı da Çin’den ithal edilecek ürünler sıkı bir şekilde denetlenecektir. Kişiler ve ithalatçıların mağdur olmaması adına da her geçen gün mevzuatta yeni bir güncelleme yapılması bekleniyor.

Etiket

Benzer Konular