20 Nisan 2017

Çeyrek Altında Tarihi Zirve!

Piyasalarda ki hareketlilik dur durak bilmiyor! Geçtiğimiz günlerde ani bir yükseliş ile zirve yaptığı belirtilen gram altın yeni bir rekor daha kırdı. 6 Şubat’ta 149,09 lira olan gram altın 149,25 TL olurken, 6 Mart’ta 242 lira olan çeyrek altın ise 242,53 TL oldu.

Her geçen gün biraz daha artan altın bugün tarihi zirveye ulaştı. Serbest piyasada gram altın 149,25 TL’den işlem görürken çeyrek altın ise tam 242,53 TL’den satışa sunuldu. Ülkemizin içerisinde bulunduğu referandum sürecinin altına talebin artmasına en büyük sebebi olarak gösteriliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Aralık ayında yapmış olduğu çağrı ile dövizlerinin bozduran halk altın alımına başladı. Aynı zamanda Suriye ve Irak gibi dış ülkerinde altın ithalatı sonucu geçen yıl mart ayı ve bu yıl mart ayı istatistiklerine bakıldığında 17 kat artarak tam 28.2 tona yükseldiği gözlemlendi. 2017 yılının ilk çeyreğinde gerçekleştirilen altın ithalatı ise 56.3 ton olarak kayıtlara geçti.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk‘ün yaptığı açıklamalara göre bu yıl ki piyasa hareketliliği devam edecek. Yıldırımtürk; Tayyip Erdoğan’ın açıklmalarının etkilerinin piyasada fazlasıyla hissedildiğini belirterek “Ocak ayında kurda ki sert yükseliş ile artan altın fiyatlarının kurda ki gerileme ve sakinleşmesi etkili. Bir diğer açıdan sektör hem mart ayında ki mücevher fuarı hem de yaz mevsiminde artacak olan talebe cevap verebilmek adına altın ithalatı devam ediyor. Altın ithalatında ki artışın başka bir sebebi ise jeopolitik gerginlik ve güvenlik sorunundan dolayı kaynaklanan Suriye ve Irak vatandaşlarından gelen altın ve takı talebi” olduğunu söylerek genel bir değerlendirme yaptı.

Etiket

Benzer Konular