17 Nisan 2017

Borsa Kazanç Dövizde Kayıplar Var

Bu hafta yatırım piyasalarının genel durumuna baktığımız zaman, emtia ve borsa üzerinden yatırım yapanların yüzü gülerken, döviz yatırımcılarının ise karamsar bir şekilde yeni haftayı bekledikleri görülüyor. Altın ve borsada kazançlar artarken, Dolar ve Euro cinsinden yatırım yapanların yüzde 1’in üzerinde değer kaybı yaşadıkları anlaşılıyor.

Çalkantılı bir hal alan yatırım piyasasında sular durulmaya başlarken, yatırımcıların geçmiş hatalarından uzaklaşmak için farklı yatırım araçlarına yöneldiği bariz bir şekilde ortadadır. Piyasadaki rakamlarda da kendisini açık bir şekilde hissettiren bu durum, borsaya yönelenlerin kazanması ile bu haftayı sonlandırdı. Şuan kapanış rakamlarına baktığımız zaman geçtiğimiz haftanın gözde ve kazançlı yatırım aracı borsa oldu. Haftalık bazda incelediğimiz Borsa İstanbul’da (BIST) işlem görmekte olan hisse senetlerinin totalde yüzde 1,77 değer kazandığı görülmektedir.

BIST 100 endeksinde de artış görülürken, haftanın en yüksek puanının 91.832,03 olduğu, buna karşılık olarak en düşük puanın ise 88.730,81 olduğu görülüyor. Önceki haftanın kapanış rakamlarına göre yüzde 1,77 artış ile haftayı kapatan Borsa İstanbul Hisse Senetleri, bu artış ile birlikte 90.063,69 puan ile haftayı sonlandırmış oldu.

Altında Yüzler Gülüyor

Kapalıçarşı fiyatlarına baktığımız zaman, 24 ayarlık külçe altının gram fiyatlarının satış rakamlarında yüzde 0,20 artış meydana geldi. Bu artış ile birlikte külçe altının gram satış fiyatı 152,60 lira olarak kayıtlara geçti. Cumhuriyet altınında da aynı şekilde artış görülüyor. Haftanın kapanışında cumhuriyet altınının satış fiyatı 1.021,00 lira olarak kayıtlara geçti. Altın piyasasında yatırımcısına çok bir şey kazandırmayıp kayıp da yaşatmayan ise çeyrek altın oldu. Şuan geçen haftanın fiyatlarına göre, 250 lira olan çeyrek altın satış fiyatlarının aynı şekilde kaldığı görüldü.

Euro ve Dolar’da Gerileme

Bu haftaki rakamlara baktığımız zaman Euro’nun yüzde 1,08, Amerikan Doları’nın ise yüzde 1,05 değer kaybı yaşadığı görülüyor. Bu kayıplar ile birlikte Euro 3,9220, Amerikan Doları ise 3,6920’ye geriledi.

Emria, borsa, Euro ve Dolar tarafında bu şekilde kayıtlar oluşurken, bireysel emeklilik fonlarında %0,34, yatırım fonlarında ise yüzde 0,14 değer artışı olduğu görülüyor.

Etiket

Benzer Konular