17 Nisan 2017

Bitcoin Adeta Ufo Gibi

Dünya genelinde adını duyurmuş olan Bitcoin, birçok para birimine göre zaman zaman değer kaybı yaşarken, zaman zaman ise değer artışı yaşamaktadır. Bir para birimi olarak kullanılan Bitcoin, dünya genelinde birçok noktada alışverişler sırasında kullanılırken, kişilerin nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri açısından da ATM noktaları ilşe desteklenmekteydi. Ülkemizde de ciddi manada yatırımcısı olan Bitcoin, ilk ATM noktasını 2013 yılında açmıştı. Fakat o ATM artık yok.

Birçok ülkede sorunsuz bir şekilde kullanılan Bitcoin, 1 Nisan günü Japonya’da da resmi ödeme kanalları arasında kabul edildi. Az önce de belirttiğimiz gibi ülkemizde binlerce yatırımcının her geçen gün ümit ile beklediği resmi kabul durumu, ne yazık ki bir türlü yürürlüğe geçemiyor. 2013 yılında Atatürk Havalimanı’nda açılan Bitcoin ATM noktası ile beklentiler şekillenirken, bu ATM noktasının kapatılması ve Bitcoin alım ve satım işlemleri için çok önemli bir kurum haline gelen Bitcoin Türk, ciddi anlamda sarsıldı. Tüm banka hesapları iptal edilen kurum ile birlikte, Bitcoin yatırımcılarının sayısında ise ciddi bir düşüş yaşandı.

ABD’de Toplam 708 ATM Noktası Kuruldu

Hem medya hem de bireylerin yakından takibe aldığı Bitcoin piyasasında, ülkemiz için kayda değer bir gelişim görülmese de, dünyada birçok güzel örnek bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Amerika Birleşik Devletleri’nde karşımıza çıkıyor. Şuan Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılan 708 adet Bitcoin ATM noktası bulunuyor. Fakat, Bitcoin için Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu (SEC) tarafından bilimsel, ticari ilgi ve akademik konularda herhangi bir işlem izni verilmiyor.

Amerika ve ülkemizde durum bu şekilde zıt hale gelirken, diğer ülkelerde ise Bitcoin ATM nokta sayısı şu şekilde. Kanada 148, İngiltere 60, İspanya 34, Finlandiya 21 ve İsviçre 18 adet Bitcoin ATM noktasına sahip.

BDDK’dan Haber Var

Bitcoin konusunda son noktayı ise BDDK koydu. Yapılan açıklama şu şekilde.

‘’Herhangi bir resmi ya da özel kuruluşça ihraç edilemeyen ya da arşılığı için bir güvencesi bulunmayan sanal para birimi Bitcoin, mevcut yapısı ve işleyişinden dolayı ülkemizde gözetim ve denetim açısından incelenmemektedir. İncelenmesi ise mümkün görülmemektedir.’’

Etiket

Benzer Konular