17 Nisan 2017

Bireysel Emeklilikte Yeni Dönem Başlıyor

Devlet desteği ile birlikte hızlı bir şekilde ilerleyen ve kullanıcı sayısını arttıran bireysel emeklilik sisteminde, Ocak 2017 tarihinden itibaren zorunlu katılım getirildi. Zorunlu katılım bireysel emeklilik sistemi ile birlikte, herhangi bir kurumda çalışan kişilerin maaşlarından belirli bir asgari oranda kesinti olacak, bu kesintilere de devlet desteği eklenecekti. Fakat, Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren bu tasarı, şuan için vatandaşlar tarafından memnuniyet ile karşılanmamış, tam aksine zorunlu bireysel emeklilik sisteminden çıkış için yollar aranmıştır.

Her koşulda öneminden bahsedilen bireysel emeklilik sistemi, zorunlu katılım ile birlikte nasıl bir hal aldı, kullanıcıları neler bekliyor ve kimlerin bu sisteme dahil olacağını, şu başlıklar ile ele alalım.

  • Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İşleyecek?

İşverenler tarafından başlatılacak zorunlu bireysel emeklilikte, emeklilik planı Hazine Müsteşarlığı’nın uygun gördüğü firmaya devredilecek. Buradaki emeklilik planına kişilerin maaşlarından belirli bir miktar kesinti ile birikim sağlanacak.

  • Kimler Zorunlu Bireysel Emeklilik Kapsamında?

Zorunlu bireysel emeklilik sistemine, 1972 ve üzerindeki doğumlu kişiler dahil edilecek. Bu da, hala çalışmakta olan ve 45 yaşını tamamlamamış kişilere sistemin zorunlu hale getirildiği görülüyor.

  • Zorunlu Bireysel Emeklilik Kesintileri Ne Kadar?

Adil bir kesinti yapılabilmesi için, elde edilen gelirin sadece %3’lük kısmı dahil edilmiştir. Böylelikle, bireysel emeklilik sistemi için kişilerin maaşından kesilecek olan minimum katılım bedeli 53 Türk Lirası olurken, en yüksek kesinti oranı da 340 Lira olarak karşımıza çıkmaktadır.

  • Bireysel Emeklilik Kesintileri Her Ay Yapılmak Zorunda Mı?

Eğer işçiler tarafından işverenlere katkı payı ödenmesinin ertelenmesi ya da belirli bir süreliğine durdurulması için bir başvuru bulunursa, yıl içeriisnde en fazla 3 kez olmak üzere, katkı payı ödemelerine ara verilebilecek.

  • Zorunlu Bireysel Emeklilik Sisteminden Ne Zamana Kadar Çıkılır?

Zorunlu bireysel emeklilik sistemine dahil olunduktan sonra tam iki aylık bir sürede çıkış hakkı bulunmaktadır. Kişiler bu sistemden çıkmak istedikleri zaman, bireysel emeklilik hesaplarından bir fon geliri elde edilmişse ya da kesilen toplan katkı payları, yatırımcılarına doğrudan teslim edilecek. Ayrıca, zorunlu bireysel emeklilik sisteminden cayma hakkı, hiçbir şekilde başkasına devredilemiyor.

Etiket

Benzer Konular