17 Nisan 2017

BES'te Memurlar İçin Yeni Dönem Başladı

Ülkemizde zorunlu bireysel emeklilik sistemi 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren geçerli bir hal almıştı. Birçok kişi bu haber ile memnuniyetini belirlerken, cayma hakkını kullanan kişilerin sayısının da en az benimseyenler kadar fazla olması, bizleri düşündürmüştü. Şimdi ise zorunlu bireysel emeklilikte memurların günü başlıyor. 15 Nisan tarihinden itibaren geçerli olacak katılımlar, 45 yaş altı memurlar için bugün geçerli hale geldi.

15 Nisan gününden itibaren 2,5 milyon memurun maaşlarından ilk kesintiler yapılmaya başlanacak. Bu haberin ardından birçok memur ne kadar kesinti ile karşılaşacağını merak ederken, miktarlar ise şu şekilde açıklandı.

  • 3/2 memur 65 lira
  • 8/3 pratisten doktorlar 64 lira
  • 9/1 öğretmenler 62 lira
  • 8/3 hizmetliler 60 lira
  • 1/4 mühendisler 100 lira
  • 1/4 müdürler 80 lira
  • 2/1 öğretmenler 79 lira
  • 4/3 ebe ve hemşireler 66 lira

Zorunlu BES İçin İşleyiş Aynı

Memurlar için yeni bir dönem başlarken sistemin nasıl işleyeceği ya da kişilerin bu zorunlu sistemden nasıl çıkış yapacakları hala tartışma konusu. Resmi açıklamalar doğrultusunda bireysel emeklilik sistemini incelediğimiz zaman, memurların maaşlarından yapılacak olan kesintiler, Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen bir şirkete dahil edilecek. Bu şirkete her ay maaşlardan yapılacak olan kesintiler yönlendirilecek ve devlet tarafından da her ay geçerli olmak üzere yüzde 25 oranında destek sağlanmış olacak.

Hangi Memurlara Zorunlu Hale Geliyor

Memurların alacakları maaşlarda kesintiler 15 Nisan tarihinde ilk kez görülecek. Bu kesintilerin hangi memurlardan yapılacağı ise belirlendi. Buna göre, 1972 ve üzerinde doğumlu olanlar bu sisteme dahil edilecek. Eğer kişiler 45 yaşının üzerindeyse, maaşlarından herhangi bir kesinti yapılmayacak. Memur kadrosunda çalışan ve 45 yaşının altında olan kişilerden ise bu kesintiler anında yapılacak.

Zorunlu Besten En Son Ne Zaman Çıkılacak

Memurlar zorunlu bireysel emeklilik sistemine dahil olduktan sonra, bir kısmı bu sistemden çıkmak isteyecektir. Sistemden çıkış yapmak isteyenlerin, ilk kesintinin yapıldığı günden sonra 2 ay içinde dilekçe ile bavuru yapmaları gerekmektedir. Cayma hakkını kullanan kişilere, 10 iş günü içerisinde geri ödemeleri yapılacak ve kesintilerden bir getiri sağlanmışsa, onlar da iade edilecek.

Etiket

Benzer Konular