21 Nisan 2017

Benzin ve Motorine Yeni Zam

Gece yarısından itibaren geçerli olacak benzin ve motorin zamları, tüketicilerin canını bir hayli sıkacak gibi duruyor. Yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte, benzine getirilen yeni zam 12 kuruş, motorine gelen zam ise 8 kuruş şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

2016 yılının son çeyreğinden itibaren yaşanan ekonomik sıkıntılardan en çok etkilenen sanayi ve enerji sektörü, olumsuz durumları ortaya çıkan zamlar ile gözler önüne sermektedir. Benzin ve motorine yaklaşık olarak beş aylık süredir gelen zamlar ile birlikte tüketicilerin şikayetleri giderek artarken, benzinin litre fiyatı 5 liranın üzerine çıktı ve motorin de aynı seyirde artış ile 4,50 seviyesinin üzerine çıktı.

Yapılan zamlarda benzin için 12 kuruş motorin için ise 8 kuruşluk bir artış görünse de, şehirlere, dağıtım firmalarına ve bulunulan bölgedeki rekabet durumuna göre zamlar farklı şekilde karşımıza çıkabilmektedir. Yapılan incelemelerde, Ankara’da geçerli olan akaryakıt fiyatlarına baktığımız zaman, dün ve bugün geçerli olacak akaryakıt fiyatları şu şekildedir.

Benzin Litre Fiyatı: 5,18 Türk Lirası

Zam Sonrası Benzin Litre Fiyatı: 5,30 Türk Lirası

Motorin Litre Fiyatı: 4,48 Türk Lirası

Zam Sonrası Motorin Litre Fiyatı: 4,56 Türk Lirası

Otogaza İndirim

Benzin ve motorinde zamlar ile birlikte tüketicilerin şikayetleri giderek artarken, otogaza da şaşırtıcı bir şekilde indirim geldi. Aynı şekilde bu geceden itibaren geçerli olacak indirimde, otogaz fiyatları için 25 kuruşluk bir indirim söz konusu oldu. Yapılan bu indirim ile birlikte, her 12 litrelik otogaz alımında 1 litrelik avantaj elde edilmiş oldu.

Akaryakıtta Tasarruf Yolları Aranıyor

Giderek artan ve kullanıcının cebinden hızlı bir şekilde nakit çıkışı sağlayan bu zamlar, tüketicilerin alıştığı şikayetleri tekrar gündeme getirmesi yerine, nasıl daha az tüketim yapacakları konusunda araştırmaları beraberinde getirdi. Kişilerin bu konuda yaptıkları araştırmalarda, arabaların bakımlarının daha düzenli hale getirilmesi, hava filtre değişimlerinin yapılması, hız sınırlarının aşılmaması, dizel araçlarda erken vites değiştirmeler, benzinli araçların LPG’ye dönüştürülmesi ve bunun gibi yöntemler karşılarına çıkmaktadır.

Zamlar sabah saatlerinde geçerli olacak yeni fiyatlarda en çok endişe duyulan durum ise, kişilerin ucuz motorinlere yönelmesi ve yeni sorunlar ile karşılaşmalarıdır.

Etiket

Benzer Konular