17 Nisan 2017

Bakanlık Fındık Almaya Başlayacak

Fındık üretiminde dünyada söz sahibi olmamıza rağmen, çiftçilerin bu durumdan çok da olumlu yönde etkilendiği söylenememektedir. Çünkü, yapılan incelemelerde fındık üreticilerinin tekelci mantık ile karşılaştığı bundan dolayı da ciddi mağduriyetler yaşandığı görülmektedir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik’e iletilen raporların ardından önemli bir açıklama da dün yapıldı. Artık TMO bünyesinde fındık alımları gerçekleştirilecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk Çelik, dün katıldığı toplantıda fındık üreticilerinin mağduriyetinin giderileceğini belirtti. Bakan Çelik tarafından yapılan açıklamalara göre, fındık üretimi konusunda oluşturulan tekelci mantığın yıkılması için, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Toprak Mahsulleri Ofisi’ne bağlı olmak koşulu ile fındık alımı gerçekleştireceğini açıkladı.

Söz konusu işlem bakanlık tarafından gerçekleştirildikten sonra, hem üreticilerin hem de tüketicilerin ciddi manada yüzü gülecek. Fındık fiyatlarında oluşan tekelci mantık ile ilgili birçok soruya yanıt veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, sözlerine şunları da ekledi.

TMO Bünyesinde Fındık Alımları Yapılacak

Bakan Çelik ‘’Yıllardır birçok şikayet geliyor. Fındık üreticilerinin son dönemlerde yaptığı açıklamalar ise hiç hoş değil. Bu sektörde dünyada ne kadar önemli bir konumda olduğumuzu herkes biliyor. Bundan dolayı fındık üreticilerimiz kesinlikle yalnız değiller. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak, fındık alımlarında oluşan tekelciliği yıkmak adına önemli çalışmalarımız bulunuyor. Toprak Mahsulleri Ofisi ile iş birliği içerisine girerek önümüzde hafta fındık alımlarını gerçekleştireceğiz. Bunu ilk kez burada ifade ediyorum. Üreticilerimizin alın teriyle, üreticilerin emekleri ile menfaa sağlamak isteyen kişilere de bu uygulama ile birlikte gereken cevabı vermiş olacağız. Bundan sonra hem üreticinin hakkı kuruşu kuruşuna kendisine teslim edilecek hem de emek sömürüleri engellenmiş olacak. Bundan dolayı üreticilerimiz kesinlikle rahat olsun. Devletimiz, Hükümetimiz her konuda nasıl ki halkının yanında oluyorsa, bu konuda da sizleri yalnız bırakmayacaktır.’’ Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik tarafından yapılan bu açıklamanın ardından fındık üreticileri TMO’ya akın etti. Fakat tüm üreticilerin önümüzdeki hafta gereken resmi görüşmeleri başlatması ve fındık satımlarını başlatması gerekmektedir.

Etiket

Benzer Konular