17 Nisan 2017

Antalya Rus Turistler İle Dolmaya Başladı

Geçtiğimiz yıl sahil kesimdeki işletmelerin yaşanan siyasal olaylar ile birlikte çok büyük zararlar ettiği biliniyordu. Türkiye’nin dış politikada yaşadığı problemler ile birlikte en büyük gelirimiz olan turizm sektörü en büyük yarayı almıştı. Fakat, Rusya ile olan krizin çözülmesinin ardından, 2017 yılında turizm sektörünün canlanacağına yönelik tahminler yürütülüyordu ve bu tahminlerde de ne kadar doğruluk payı olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıktı.

Antalya’ya 2017 Mart ayında gelen turistlerin sayısına bakıldığı zaman, Rus turistlerin açık ara önde oldukları görülmektedir. Geçtiğimiz yılın turist sayısına göre bir oranlama yapıldığı zaan, Mart ayında gelen turist sayısının geçen senenin yaz ayında gelen turist sayısından yüzde 816 daha fazla olduğu görülmektdir.

Yapılan araştırmalar ile karşımıza çıkan bu sonuçlar, Antalya Havalimanı Mülki İdare Amirliği tarafından gündeme getirilmiştir. Antalya Havalimanı Mülki İdare Amirliği’nin yaptığı açıklamalara bakıldığı zaman, Mart ayında Antalya’ya gelen Rus turist sayısında ciddi bir artış olurken, Rus turistleri takip eden kesim de Ukrayna’dan oldu. Habervade Verilere tekrar baktığımızda, 2017 Mart ayında hava yolu ile ulaşım sağlayan turistlerin toplam sayısının 165 bin 741 kişi olduğu görülmektedir. Antalya Havalimanı’na gelen uçak sayısı Ocak ve Şubat aylarında bin 410 civarındayken, bu rakam yalnızca Mart ayı için bin 231’e ulaşmıştır.

Antalya’ya Rus ve Ukraynalı Akını

Beklentilere uygun bir şekilde seyir halinde olan turizm sektöründe, ilk veriler Antalya’ya yönelik açıklandı. Buna göre Rus ve Ukraynalı turistlerin geçtiğimiz yıllara göre ciddi bir artış gösterdiği, otellerin uygun fiyatlar ile hizmet sunmasının da özellikle Avrupa ülkelerinden gelecek turistler açısından önemli olduğu görülüyor.  2016 Mart ayına baktığımız zaman, hava yolu ile Antalya’ya gelen turist sayısı 2 bin 653’tü. 2017 Mart ayına bakıldığında ise hava yolu ile gelen turist sayısının 24 bin 314 olduğu görülmektedir.

Geçmiş dönem verilerine göre inceleme yapıldığında, Rus turistlerin sayısının en fazla 2014 yılında olduğu, 2014 yılının Mart ayında gelen Rus turist sayısının ise 2017 yılında geçildiği görülmektedir. Antalya’ya gelen Rus ve Ukraynalı turistleri takip eden diğer turistlerin büyük bir çoğunluğu ise Alman vatandaşı.

Etiket

Benzer Konular