18 Nisan 2017

Altın ve Petrolde Son Durum Ne

İçerisinde bulunduğumuz haftaya yükseliş ile başlayan altın, gramı 146 lira ile kayıtlara geçti. Bununla birlikte, yatırımcılar tarafından takibe alınan brent petrol varil fiyatları, seansların kapanması ile birlikte 51 Dolar seviyesine gerileyerek, yatay seyirde devam ediyor.

Hafta başında Dolar ile paralel bir şekilde artış gösteren altın, 146 liralık sınırda kalmayı başardı. Yıl boyunca çeşitli yorumlara mağruz kalan altın, istikrarlı ilerleyişini sürdürmeye bu şekilde devam etmiş oldu. Altın hakkında hem yatırımcılar hem de ekonomistler tarafından yapılan yorumlarda, genellikle altın madenleri konusu yer alıyordu. Dünya genelinde sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabilmesi ve altın rezervlerinin de kontrol altına alınabilmesi için, belirli oranda ve süre ile üretimin yavaşlatılacağı düşünülüyordu. Bu karar ile birlikte altın fiyatlarının son derece yükselişe geçeceği belirtilse de, ekonomik verilere bakıldığında hem altın madenleri konusunun geçerli olmadığını hem de altında beklenen artışın olmadığı görülmektedir.

İçerisinde bulunduğumuz hafta, yatırımcılar açısından da ekonomistler açısından da çok zorlu geçecek gibi görünüyordu. Çünkü, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın alacağı kararlar, bu kararlara ilişkin ülkelerden gelecek tepkiler ve uygulanacak politikalar, altın fiyatlarını yakından etkileyecekti. Fakat, FED tarafından alınan faiz kararlarının bir önceki yıla göre değişmemiş olması, yatırımcılara rahat bir nefes aldırdı diyebiliriz. Çünkü, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası tarafından alınacak faiz kararları, Perşembe ve Cuma günlerinde altının ons fiyatlarının ciddi bir şekilde dalgalanacağı beklentisini ortaya çıkarmıştı. Durumun beklendiği gibi olmaması, altının ons fiyatının 1.180 seviyesinde kalmasını sağladı.

Brent Petrol Varil Fiyatları 51 Dolar Seviyesinde

Geçtiğimiz hafta 53,3 Dolar seviyelerine çıkan brent petrol varil fiyatları, tekrar geriledi ve 51 Dolar seviyesine kadar düştü. Uzun zamandır değer kaybı yaşayan brent petrol varil fiyatlarında temel etken, Amerika Birleşik Devletleri’nde başarılı bir şekilde faaliyete geçirilen petrol kuyularıdır. Baker Hughes tarafından yapılan açıklamalarda, Amerika Birleşik Devletleri’nde Cuma günü sekiz petrol kuyusunun daha açıldı, bu kuyular ile birlikte de Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyette olan toplam 617 petrol kuyusu olduğu belirtilmişti. Yeni kuyular için de çalışma yapılması, brent petrol varil fiyatlarının 50 Dolar’a kadar gerileyeceği yorumuna neden olmuştur.

Etiket

Benzer Konular