22 Nisan 2017

ABD'nin Sağlık Reformundan Sonra Altın Uçtu

Trump tarafından Obamacare’nin yerini alabileceği sağlık reformu, Temsilciler Meclisi’nden bilidniği üzere geçirilememişti. Yaşanan bu olayın ardından Amerikan Doları’nda meydana gelen sert düşüş, dünya genelindeki yatırımcıları bir anda altına yöneltmişti. Spot altın fiyatı şuan 1.261 Dolar seviyelerine kadar çıktı ve analistler tarafından yapılan açıklamada ‘’Trump endişesinin ve jeopolitik gerilimlerin, altındaki yükselmeyi devam ettireceği..’’ yer alıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın bu zamana kadar hazırlamış olduğu en büyük yasa teklifi olan sağlık tasarısı, Kongre’de yeterli oyu alamadığından dolayı geçirilememişti. Bu karar ile birlikte adeta şok yaşanırken, dolarda görülen değer kaybı, altın fiyatlarına karşı son bir aylık süreçte en yüksek seviyeye yükseldi. Değerli metallerdeki durağanlığın bu olaydan sonra bozulmasını yorumlayan ekonomi uzmanları, kıymeti madenlerin fiyatlarındaki bu artışların devam edeceğini belirtti. Yılbaşıbdan bu zamana kadar ki altın fiyatlarına bakıldığı zaman, altın fiyatlarının yüzde sekiz oranında yükseldiği de görülmektedir. Gelişmekte olan ülkelerin borsaları ve hisse senedi piyasalarının ardından da en yüksek kazanç getirisi sağlayan sektör, altın oldu.

Hareket Ortalamasına Dikkat

Uzmanlar tarafından detaylı bir değerlendirme yapılan ve baş aktör olarak da altın ile Dolar’ın baz alındığı raporlarda, altının 1.250 dolar üzerine çıkması ve bu seviyede kalması durumunun, alım iştahını arttıracağını belirtti. Analistler, Trump’ın göreve başlamasının ardından yaptığı çalışmaların yüzüncü gününde de yine gözle görülen bir önemli faaliyette bulunamamasını da eleştirdi. Son reddedilen tasarı olan sağlık tasarısı ile birlikte, Fransa’da meydana gelecek seçimler ve jeopolitik siyasi gerilimlerin, kişiler tarafından altını en birinci yatırımcı aracı olarak seçebileceklerini gözler önüne seriyor.

Altın fiyatları ile ilgili kararlar alan Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası, bazı beklentilerini açıklamıştı. Fakat şuan piyasada bulunan fiyatlara ve beklentilere bakıldığı zaman, altın fiyatlarının şahin bir tutumda ilerlemediği ve 15 Mart toplantısından bu yana kadar 60 Dolarlık bir prim yaptığı da görülmektedir. Eleştiriler ile Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığı’na gelen Donald Trump’ın, kötü gidişat ile ilgili açıklamalarda bulunmaması ise, herkes tarafından şaşkınlık ile karşılandı.

Etiket

Benzer Konular