17 Nisan 2017

ABD'den Türkiye İçin Tarım Atağı

Türkiye’nin Rusya ile yaşadığı siyasi ve bürokratik sorunların ardından, her iki ülke de birbirine karşı bazı ek vergiler getirmiş ve bu durumdan da özellikle Türkiye ciddi anlamda etkilenmişti. Her iki ülke arasındaki buzlar erimiş olsa da, Türkiye geçtiğimiz günlerde Rusya’dan ithal edilen bazı tarım ürünlerine karşı ek vergiler getirdi. İç piyasadaki üretimin zarar görmesinin engellenmesi adına alınan bu kararların ardından, karşımıza ilk olarak çıkan söz konusu tarım ürünü ise pirinçtir.

Rusya’dan alınacak olan pirinçlerde ek vergi uygulamaya başlayan Türkiye, aynı zamanda yerli üreticiye de destek vermeye devam ediyor. Fakat, kendi iç piyasasına destek olmaya çalışan Türkiye, şaşırtıcı bir şekilde Amerika Birleşik Devletleri’nin ilgi odağı konumuna geldi.

Amerika Birleşik Devletleri Pirinç Üreticileri Kurumu’nın temsilcilerinden birisi olan Greg Yielding, Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu Mısır ziyareti sırasında, Türkiye ile ilgili ciddi açıklamalarda bulundu. Greg Yielding yapmış olduğunu açıklamalarda, Türkiye ve Rusya arasında meydana gelen krizin ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri açısından bir fırsat doğuracağını belirtti.

Yielding’e yöneltilen sorulara çok net yanıtlar alınırken, Yielding tarafından da şu şekilde ek açıklama yapıldı.

‘’Rusya’dan Türkiye’ye belirli oranlarda Rus pirinci ihraç edilmekteydi. Şuan iki devlet arasında meydana gelen sorunlar ve her iki devletin de vergi ile gümrük alanlarında almış oldukları önlemlere bakıldığı zaman, sorunların devam ettiği görülmektedir. Durum böyle iken, bizler bunu değerlendirmek ve Türkiye’ye pirinç satışı konusunda çok daha yüksek miktarlarda girişim yapmalıyız.’’ Dedi.

Türkiye’nin Mart ayı boyunca Rusya’dan ithal ettiği buğday ve mısır için yüzde 130, ayçiçek yağı için yüzde otuz altı, ayçiçek küspesi için %13,5 ve Rus pirincine de yüzde 45 oranında ek gümrük vergisi getirdi. Bunun yanı sıra TÜİK verilerine bakıldığı zaman, Türkiye’nin 2015 ve 2016 yılları arasında Amerika Birleşik Devletlerinden 71 bin 700 ton çeltik ithalatı gerçekleştirdiği görülmektedir. Amerika Birleşik Devletleri tarafından durum böyleyken, Türkiye’nin Rusya’dan ithal etmiş olduğu  çeltik miktarı ise 67 bin 400 ton şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Etiket

Benzer Konular