29 Nisan 2017

500 bin liralık konuta 57 bin lira indirim!

Binde 20 olarak yürürlükte olan tapı harcı, yapılan son düzenlemelerin ardından binde 15’e düşürüldü. Ayrıca, hasılat paylaşımı sözleşmelerine göre damga vergisi ile vadeli dış kredilerde kullanılan KKDF’de de düzenlemelere gidildi. Bu düzenleme ile birlikte KKDF oranları sıfırlandı. Bu sayede, piyasada 500 bin liralık değere sahip olan ev için 57 bin 500 liralık indirimden söz edilebiliyor.

Türkiye ekonomisinin işleyişine baktığımız zaman, gayrimenkul sektörünün adeta lokomotif görevini üstlendiğini görüyoruz. Bundan dolayı hükümet tarafından gayrimenkul sektörüne verilen desteklerde son 6 ayda çok önemli kararlar alındı. Son olarak tapı harçlarının düşürülüp damga vergisinin de sıfır olarak belirlenmesi, gayrimenkul sektörünün hareketleneceğini de gösterdi. Alınan bu karar, Resmi Gazete’de yayınlandı.

30 Eylül’e Kadar Devam Edecek

Hem alıcı hem de satıcı tarafından alınan toplam yüzde dörtlük tapu harcı ile ilgili ilk açıklamalar Naci Ağbal’dan geldi. Naci Ağbal, satıcıdan yüzde 2 alıcıdan da yüzde 2 oranında alınan toplam yüzde dörtlük tapu harcının 30 Eylül tarihine kadar yüzde 3’e indirildiğini, bu kararla birlikte de gayrimenkul sektörünün tekrar canlanacağı belirtildi.

Kredi Maliyetleri de Düştü

Gayrimenkul sektörünün canlandırılması adına yapılan çalışmalarda bir diğer önemli gelişme ise, yurtdışı kaynaklı kredilerden yana oldu. Bakanlar Kurulu, finansman ve banka şirketleri dışında yurt dışı kaynaklı sağlanan krediler için Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF) kesintisinin, vade süresi bir yıla kadar olanlar için yüzde 1 olarak belirlendiğini, bir yıldan daha fazla vadesi olan krediler için ise bu oranın sıfırlandığını açıkladı.

Konut Satışlarında Yüzde 15 Artış Olacak

Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı, inşaat sektöründe ciddi bir sevinç yaşattı. Sektör temsilcileri tarafından alınan bu karar gün içerisinde değerlendirilirken, geçmiş kararlara bakıldığı zaman bir değerlendirme yapıldığında, alınan Bakanlar Kurulu Kararı’ndan sonra konut satışlarının en az yüzde 15 oranında artışa geçeceğinin beklendiği açıklandı.

500 bin liralık bir daire için alınan kararlar ile 57 bin 500 lira indirim elde edilmiş olurken, kredi maliyetleri ve faiz oranlarının düşürülmesi de, inşaat sektörünü desteklemede önemli bir adım oldu.

Etiket

Benzer Konular